Powered by Ajaxy

6 sposobów na walkę z absencją pracowników


absencja-700
Żródło: Flickr.com

Pracownicy nie przychodzą do pracy ponieważ:

1) Przebywają na urlopie, zachorowali, opiekują się dziećmi, zeznają w sądzie

 

2) Nie chce im się przychodzić do pracy

Jeżeli w twojej firmie wskaźnik absencji jest większy niż 5,5% – 6,5% (choć musisz jeszcze uwzględnić sektor w którym działa twoja firma i porę roku – np. zimą w firmach produkcyjnych absencja będzie pewnie wyższa niż latem w agencji badawczej) to coś nie gra. Wskaźnik absencji jest jak temperatura ciała na termometrze. Kiedy pojawiła się gorączka, zbijamy temperaturę. Jeżeli tego nie zrobimy, pacjent może wylądować w szpitalu. Chcesz przeciwdziałać? Poznaj 6 sposobów na walkę z absencją pracowników.

 

Sprawdzaj termometr

 

Aby przeciwdziałać częstym nieobecnościom w pracy po pierwsze monitoruj wskaźniki:

 

1) Absencji dla całej firmy

 

wskaźnik absencji

 * musisz sam zdefiniować co w oznacza dla ciebie pojęcie „urlop” (np. wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, wychowawczy, macierzyński, ojcowski), nie możesz z pewnością liczyć do poziomu absencji wypoczynku pracownika

 

2) Absencji wg. lokalizacji – nagminna absencja działa jak rak, potrafi rozprzestrzeniać się w wybranych lokalizacjach, podczas gdy inne pozostają nietknięte chorobą. Zdiagnozuj chore części korporacyjnego organizmu i rozpocznij kurację

 

Plus sporządź listę osób często korzystających ze zwolnień 1-2 dniowych i przed lub po urlopowych

 

Bracie, my wiemy

 

Być może problem częstych nieobecności rozwiąże rozmowa przełożonego i (ewentualnie) HR z pracownikiem. Czasami wystarczy wyrażenie zaniepokojenia zbyt częstymi 1-2 dniowymi nieobecnościami i dopytanie z czego to wynika. Pamiętaj o domniemaniu niewinności.

 

Nagrody dla rekordzistów

 

Lepiej nagradzać niż karać. Pomyśl o wręczeniu lub losowaniu nagród (upominków, nagród pieniężnych) dla osób o najniższym poziomie absencji. Nieobecność pracownika to koszt dla firmy. Warto zatem nagradzać tych, którzy tego kosztu nie generują.

 

Regulacje w systemie premiowym

 

Wprowadź do swojego regulaminu wynagradzania zapis pozbawiające prawa do premii po przekroczeniu określonego limitu nieobecności i obserwuj spadek absencji.

 

Dofinansowanie do szczepień pracowników

 

Sposobem na zmniejszenie poziomu absencji jest dofinansowanie do szczepień (np. na grypę). Jeżeli twój zarząd jest hojny, szczepienia sfinansuje w całości. Twoją rolą będzie wybór najlepszej oferty, a następnie zapewnienie komunikacji w organizacji. Pamiętaj, by szczepienia były dobrowolne ;-)

 

Powiadom ZUS

 

Możesz zwrócić się do ZUS z prośbą o kontrolę zwolnienia pracownika. ZUS zbada zasadność takiego zwolnienia. Firma ma do niego prawo, co może zadziałać prewencyjnie. Sam fakt zastosowania przez pracodawcę twardych rozwiązań może wpłynąć na nieuczciwych pracowników i lekarzy. Nie miej litości dla osób oszukujących i złapanych na gorącym uczynku. Liczy się dyscyplina.

 

Pamiętaj, powyższe działania zbiją tylko temperaturę. Pomimo zmniejszenia, a nawet ustania symptomów organizacja nadal może chorować. Częste nieobecności pracowników to dowód na to, że w firmie źle się dzieje. Absencja silnie koreluje z odejściami pracowników. Obserwujesz korelację? Pomyśl o długoterminowej kuracji.

 

A wy jakie macie jeszcze pomysły na walkę z absencją? Piszcie na grupie dyskusyjnej Manifest HR na Linkedin!

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop