Powered by Ajaxy

Bądź jak HR geek!


cat

Źródło

 

Moja pierwsza prawdziwa praca była związana z rekrutacją. Mój szef często mówił mi: „Mariusz, w naszej działce najważniejsza jest wiedza. Jeśli będziesz miał wiedzę, nikt ci nie podskoczy.” Człowiek z generacji Y podsumowałby wypowiedź mojego szefa tak – bądź jak geek!

 

W naszej HR-owej robocie, jak w każdej innej, liczą się kompetencje: wiedza, umiejętności i postawy. Z tych trzech najbardziej brakuje nam wiedzy. Widziałem wielu zaangażowanych w pracę HR-owców. Widziałem również takich, którzy potrafili robić dobrą HR-ową robotę. Ale ku mojemu zdziwieniu najmniej na swojej drodze spotkałem HR-owców posiadających ekspercką wiedzę ze swojej dziedziny. Wiedza w branży HR nadal jest towarem deficytowym. Dlatego dzięki eksperckiej wiedzy najłatwiej zbudujesz swoją przewagę konkurencyjną w branży.

 

Cały czas staram się dokształcać i dbam o to, by co roku zrealizować istotny rozwojowy cel. Trzy lata temu ukończyłem szkołę trenerów Grupy Trop, dwa lata temu studia podyplomowe z prawa pracy, a rok temu przygotowałem się do roli asesora. To ważne zdarzenia w moim zawodowym życiu ale z racji na koszty nie jestem w stanie realizować więcej niż jednego dużego projektu rozwojowego rocznie. Nie ma jednak takiej potrzeby, ponieważ najbardziej przydatne jest dla mnie coś zupełnie innego. Najbardziej przydatna jest wiedza zdobywana przeze mnie codziennie. Czy wspominałem, że zdobycie tej wiedzy jest praktycznie bezkosztowe?

 

W jaki sposób codziennie zdobywam wiedzę za którą prawie nic nie płacę?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta: branżowe książki i branżowe blogi. Mam wrażenie, że niektórzy HR-owcy czytają zdecydowanie za mało branżowych książek. I mam przekonanie, że prawie nikt w Polsce nie czyta zachodnich HR-owych blogów. Chcesz umocnić swoją pozycję w branży? Wystarczy zrobić dwie rzeczy:

 

1) Staraj się czytać przynajmniej przez 1 h dziennie nowo wydane książki z branży HR

 

2) Codziennie czytaj 1-2 wpisy z HR-owych blogów

 

Moje ulubione blogi to:

HR Capitalist

TLNT

Fistfuloftalent

 

Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej branży. Trzymaj rękę na pulsie. Jeśli brakuje ci motywacji, zrób sobie w excel tabelkę i kontroluj realizację celów czytelniczych. Codziennie zdobywaj wiedzę i stań się ekspertem HR. Jeżeli będziesz miał wiedzę, nikt ci już nie podskoczy.

 

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop