Powered by Ajaxy

[DLA KANDYDATÓW] Brak informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej


czego-oczekuja-kandydaci-1

 

Wszystkie badania oczekiwań kandydatów jakie widziałem, a widziałem ich sporo, sprowadzają się do jednego rozpaczliwego zawołania: MY, KANDYDACI, OCZEKUJEMY INFORMACJI. Kandydaci oczekują informacji ale osoby odpowiedzialne za przebieg rekrutacji dają ich znacznie za mało. Dlaczego?

 

Odpowiedź na to pytanie naprawdę NIE sprowadza się do stwierdzenia: „bo HR to banda nieczułych leniwych darmozjadów.” To tak nie działa. Może i jesteśmy nieczuli ale leniwi? Never! ;-) Odpowiedź jest zatem bardziej skomplikowana.

 

Pewnie pomyśleliście teraz tak:

 

Ok Mariusz, może odpowiedź rzeczywiście jest bardziej skomplikowana, ale na miłość Boską dlaczego olewacie nawet ustalony termin przekazania informacji o wyniku rekrutacji?? Ile razy słyszeliśmy: udzielimy odpowiedzi najpóźniej do 15 maja, a 15 maja jedyną odpowiedzią jest złowroga cisza!

 

Szczerze mówiąc to rzeczywiście głupia sytuacja i nie powinna mieć miejsca. Nie mam zamiaru nikogo usprawiedliwiać ale pamiętaj: brak informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej wcale nie musi oznaczać, że wypadłeś z rekrutacji.

 

Być może przyczyną ciszy jest coś zupełnie innego:

• Decyzja o zatrudnieniu/odrzuceniu kandydata należy do właściciela rekrutacji (menedżera). Zdarza się, że menedżer ma ważniejsze sprawy na głowie niż rekrutacja. Rekrutacja to nie jego core-business. Po prostu może pojawić się ważniejsze zadanie. W takiej sytuacji rekruter nie jest w stanie przekazać informacji w umówionym z kandydatem dniu.

 

• Często decyzja o zatrudnieniu/odrzuceniu kandydata musi być zatwierdzona przez osoby trzecie np. przełożonego właściciela rekrutacji. Jeśli tej osoby zabraknie w firmie (urlop, delegacja) rekruter nie da rady dotrzymać umówionego terminu przekazania informacji.

 

• Zanim kandydat pojawi się w firmie, należy rozstać się z pracownikiem zajmującym dotychczas to stanowisko. Ten proces może się przedłużyć, co wcale nie musi być wiadome w chwili uzgadniania terminu przekazania informacji.

 

• Bo biznes jest nieprzewidywalny. W dniu udzielenia informacji zwrotnej rekruter może mieć taki kocioł w pracy, że myśli tylko o jednym – o przetrwaniu. I kiedy mówię kocioł, mam na myśli wielgachny gotujący się dziko KOCIOŁ. A zatem sorry kandydacie ale taki mamy kocioł tfu, klimat.

 

• Ponieważ trafiłeś do puli rezerwowej. Zadzwonią do ciebie dopiero po zakończeniu negocjacji z innym kandydatem. Jeśli negocjacje skończą się fiaskiem, dostaniesz ofertę zatrudnienia.

W takich warunkach umawianie się na konkretny (dd-mm-rrrr) termin przekazania informacji zwrotnej to forma hazardu. Jak coś się posypie trzeba dzwonić do 8 osób z frustrującym wszystkich przekazem: „obiecałem, że się odezwę co też robię i chciałbym powiedzieć: wiem, że nic nie wiem”. Niektórym się zwyczajnie nie chce i wychodzą na niesłownych. A wy się męczycie, frustrujecie i wkurzacie.

 

Btw szacun dla rekruterów zawsze dotrzymujących słowa. ;-)

 

A co myślicie o takim rozwiązaniu: nie umawiamy się na konkretny termin udzielenia informacji zwrotnej (dd-mm-rrrr) ale w zamian dostajecie gwarancję, że na bank otrzymacie informację zwrotną w przeciągu maks 2-3 tygodni? 100% gwarancja uzyskania informacji o wyniku rekrutacji w zamian za rezygnację z określenia dokładnego terminu jej udzielenia. Dajcie znać co sądzicie na:

 

grupie dyskusyjnej Manifest HR na Linkedin

 

LUB

 

fanpage Facebook.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop