Powered by Ajaxy

Career Direct. Recenzja


career-direct-logo

 

Otrzymałem do przetestowania kwestionariusz Career Direct. Kwestionariusz mierzy 4 wymiary: profil osobowości, zainteresowania zawodowe, umiejętności oraz życiowe wartości. Narzędzie wspiera planowanie kariery zawodowej. Kwestionariusz wypełnia się on-line logując na stronie Carrer Direct. Przed wypełnieniem kwestionariusza trzeba się zarejestrować. Czas wypełniania: około 1 h. Na tym świecie za darmo jest tylko obiad u mamy, stąd za badanie trzeba zapłacić 500 zł (w cenie raport + 2 h sesja z konsultantem). Możliwa zniżka dla studentów.

 

Ogólne wrażenie

 

Po wypełnieniu kwestionariusza otrzymałem od konsultanta Career Direct raport w wersji pdf. Na pierwszej stronie raportu ostrzeżenie, że jak mam problemy ze stresem lub zaburzenia psychiatryczne to Career Direct się na nic nie przyda. Ludzie od Career Direct nie biorą również odpowiedzialności za skutki decyzji, jakie podejmę po przeczytaniu raportu. Chwila zastanowienia i… dobra, wydaje się że jestem psychicznie zdrowy i wewnątrz-sterowalny. Zatem nie będzie mi tu Career Direct decyzji zawodowych za mnie podejmował. Idę dalej.

 

Skale oparte są na standaryzowanych wynikach badań „dużej grupy ludzi, którzy odnieśli sukces w różnych zawodach”. W raporcie nie znajduję wyjaśnienia, o jak dużą grupę chodzi i o jakich zawodach mówimy.

 

Pierwsze wrażenie estetyczne: raport trochę mało przejrzysty i graficznie surowy. Z drugiej strony to recenzja na Manifest HR, a nie na Pudelku. Nie musi być kolorowo. Liczy się treść. Raport ma 24 strony! Nie sądziłem, że można tak dużo o mnie napisać ;-)

 

Moja osobowość. Czyli jak reaguję

 

Ok, popatrzymy na wyniki. Skala zamyka się w przedziale 20-80 pkt.

 

20-44 to wynik niski

44-55 to wynik średni

56-80 to wynik wysoki

 

skladniki osobowosci

 

Kim jestem? Według Career Direct Mariusz to ekstrawertyk chętnie podejmujący ryzyko. Zaangażowany, choć jak czytam opis cechy „zaangażowanie”, to bardziej pasowałoby mi: empatyczny. Lubię strukturę ale potrzebna mi też spontaniczność. Lubię przewodzić w dziedzinach, które są mi znane i w których jestem ekspertem. Jeśli znajdzie się silny i dobry przywództwa w grupie, z zadowoleniem się podporządkuję.

 

Szybka introspekcja i…. zgoda Career Direct. Taki jestem.

 

Ale to, co mnie rozwaliło, to podsumowanie. 80% poniższych twierdzeń to prawda. Skąd oni to wszystko wiedzieli??

mocne strony slabe strony

 

Zainteresowania. Czyli co sprawia mi radność

 

Kolejna część raportu opisuje moje zainteresowania. Tutaj też trafili.

 

5glownychobszarowzainteresowan

 

Najwyższe wyniki: poradnictwo (już wiecie, dlaczego postanowiłem prowadzić bloga) i prawo/polityka (i już wiecie, skąd tyle odniesień do polityki w moich blogowych wpisach). Najniższe: mechaniczne – choć jestem samcem, nigdy nie interesowała mnie motoryzacja. Nisko wypadłem również w kategorii inżynieria oraz nauki przyrodnicze/medyczne. Gdybym nie został psychologiem, skończyłbym jako opiekun nad zwierzętami lub ochroniarz. Już kiedy szedłem na studia wiedziałem: humanistyka or muerte.

 

Na podstawie moich zainteresowań Career Direct wskazuje mi ścieżkę zawodową. Czynność: poradnictwo lub komunikacja polityczna. Zawody: doradca lub polityk. No cóż. Zawód wybrałem sobie zgodny z zainteresowaniami.

 

Trafiony – zatopiony, Career Direct!

 

Umiejętności i zdolności. Czyli co przychodzi mi najłatwiej

 

umiejetnosci i zdolnosci

 

Wg. Career Direct moje mocne strony to umiejętności interpersonalne, organizatorskie i pisanie. To oczywiście samoocena ale oceniłem się uczciwie. Każdy kto mnie zna potwierdzi, że nie posiadam ani zdolności muzycznych, ani mechanicznych, a tym bardziej artystycznych. A jak mnie nie zna? To niech da mi samochód do naprawy. Albo każe zaśpiewać.

 

Wartości. Czyli co jest dla mnie ważne

 

Według Career Direct najważniejsze są dla mnie: elastyczne godziny pracy, wysokie dochody i osiąganie celów. Najmniej istotne: praca na zewnątrz, przewodzenie innym, służenie Bogu (tak jest napisane!). Wniosek? Chcesz mieć skutecznego pracownika? To mnie zatrudnij, daj zadaniowy czas pracy, dobrą pensję, a ja osiągnę dla ciebie wyznaczone cele. Tylko nie każ mi jeździć w teren po klientach, brać odpowiedzialność za innych i broń Boże nie każ mi wygłaszać kazań!

 

Moja ocena Career Direct

 

Career Direct powinien świetnie sprawdzić się w doradztwie zawodowym i projektach rozwojowych. Przy wykorzystywaniu narzędzia w firmie należy zadać sobie pytanie, co zrobić z wynikami? Co, jeśli kwestionariusz ujawni niedopasowanie stanowiskowe? Odradzam wykorzystanie Career Direct w selekcji kandydatów. To się nie uda. Nie wierzę w prawdomówność kandydatów podczas wypełniania kwestionariuszy.

 

Ocena Career Direct w skali od 1 do 10

 

Przyjazność platformy on-line – 7

 

Przejrzystość raportu – 4

 

Wielowymiarowość wyników – 8

 

Trafność mojego wyniku – 8,5

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop