Powered by Ajaxy

To nie moja praca! Czego NIE robi HR


to nie jest w zakresie moich obowiązków

 

Ludzie branży HR! Dziś zadaję ważne pytanie. Pytanie brzmi:

Czego NIE robi HR?

Usiądź wygodnie. Czytaj uważnie. Nigdy więcej nie daj się wkręcić w nie swoją pracę.

 

Kto z was wykonuje przynajmniej jedno z poniższych zadań?

• Logistyka imprez pracowniczych,

• pilnowanie, czy pracownicy przestrzegają dress codu,

• wyręczanie menedżerów w przekazywaniu pracownikom nieprzyjemnych informacji,

• zakup kawy, herbaty, owoców.

Miałeś tę (nie)przyjemność? Mam dobrą wiadomość. To nie twoja robota. Wiem, wiem – masz wątpliwości. Myślisz: a może to jednak moje zadania? Ja jednak zostanę przy swoim. To nie są zadania dla HR. Ktoś inny powinien je realizować.

 

Logistyka imprez pracowniczych

 

Gdzie tutaj jest robota dla HR-owca? Przy wyborze hotelu, uzgodnieniu menu, organizacji transportu i sprowadzeniu zespołu muzycznego? Żartujesz? To NIE twoja praca. Niech ktoś inny zajmie się logistyką. Pytanie brzmi: kto? Hmmm… jeżeli na imprezę zaprasza Zarząd, proponowałbym powierzyć to zadanie pracownikom biura zarządu. ;-)

 

Przestrzeganie dress codu

 

Nie jesteś i nie będziesz specjalistą od określania zasad odpowiedniego ubioru w pracy. Za przestrzeganie dress codu są odpowiedzialni wszyscy pracownicy. Możesz opowiedzieć, dlaczego dress cod jest ważny. Jeśli w twojej firmie za komunikację wewnętrzną odpowiada HR, powinieneś przygotować informację, jaki dress code obowiązuje. Ale twoja robota nie polega ani na określaniu zasad dress codu, ani pilnowaniu, czy pracownicy rzeczywiście go przestrzegają.

 

Wyręczanie menedżerów w przekazywaniu nieprzyjemnych informacji

 

Pracownik spóźnia się nagminnie? Mógłby zadbać o higienę osobistą? Ktoś musi mu powiedzieć, że w tym kwartale nie dostanie premii? To zadanie dla jego szefa, a nie dla ciebie. Oczywiście powinieneś spotkać się z menedżerem, by wspólnie zastanowić się, jak przeprowadzić trudną rozmowę z pracownikiem. Ale to on jest menedżerem i poprowadzenie rozmowy to jego zadanie.

 

Zamawianie dla pracowników kawy, herbaty czy owoców

 

Biedni, ubrani w tego typu zadania HR-owcy, zapewne w dniu kiedy zgodzili się TO robić, ulegli logice: jeśli pracownik pije kawę, a ja jestem człowiekiem od spraw pracowniczych, to zamawianie kawy jest moim zadaniem. Idąc tym torem rozumowania, HR powinien również zamawiać krzesła, biurka i komputery – w końcu z nich również korzystają ludzie. Kawa, herbata, cukier, pieprz, sól i owoce? Zamawianie tych produktów to ważne zadanie. W sam raz dla zakupów i administracji.

 

To nie jest moja praca

 

Trudnością w pracy każdego HR-owca jest rozpoznanie: co jest moją pracą, a co NIE jest moją pracą. Uważaj, by nie dać się wkręcić w zadania, które powinien wykonywać ktoś inny. Zamiast mówić „TAK” nie swoim zadaniom, nauczyć się dyplomatycznie opowiadać: NIE. W końcu twoja praca polega na wykonywaniu dobrej, HR-owej roboty. I na niej musisz się skupić.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop