Powered by Ajaxy

Dlaczego rozmowa kwalifikacyjna nie działa? Pobierz darmowy scenariusz!


jobinterCo jakiś czas spotykam się w sieci z mrożącymi krew w żyłach przekazami z dramatycznych przebiegów rozmów kwalifikacyjnych. Tego typu pytania codziennie padają na dziesiątkach rozmów z kandydatami:

Rekruter: „Woli pan pracować sam czy w zespole?”

 

Mariusz: A pan woli myć dłonie czy nogi?
Rekruter: „Czy jest pan osobą sumienną?”

 

Mariusz: czy spotkał pan kandydata, który odpowiedział na tak postawione pytanie: NIE, NIE JESTEM?!

Rekruter: “Gdybyśmy przyszli do ciebie na kolację, co byś nam przygotował?”

 

Mariusz: Praca za kolację? Czy to zaproszenie do łapówkarstwa?

 

Uwaga. Moje ulubione:

 

Rekruter z wielkiej korporacji: “Stoi Pan nad przepaścią- w jednej ręce trzyma Pan żonę, w drugiej matkę. Może Pan uratować tylko jedną. Co pan zrobi?”

Moja reakcja?

why

Jeśli zadajesz takie pytania może idź na całość i poprowadź rozmowę tak jak w skeczu Monty Python’a?

Powiedzcie mi, dlaczego tak wielu rekruterów strzela głupim pytaniem, pudłuje i co gorsza nie widzi, że pudłuje?

Niektórzy rekruterzy do rozmów przygotowują się niechlujnie, nie analizują aplikacji i nie przygoto-wują scenariuszy. Wywiady są nieustrukturyzowane. Pytają intuicyjnie ale intuicja często zawodzi. Z drugiej strony osoby prowadzące rekrutacje biorą na siebie ogromną odpowiedzialność za los zawodowy kandydata. Oczekuje się od nich, że będą ekspertami w swojej dziedzinie. Nie wróżkami. Ekspertami. Jak lekarz, sędzia czy księgowy.

Chcesz uniknąć podstawowych błędów zadając pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Poniżej kilka wskazówek.

 

Wskazówka 1

 

Każde pytanie staraj się ułożyć w taki sposób, by udzielona odpowiedź pomogła ci rozwiązać dylemat pt. czy ten kandydat spełnia kryteria selekcyjne? Pytanie: „jakim zwierzęciem chciałbyś być” nic nie wnosi, bo jest abstrakcyjne, a odpowiedź nie przyniesie prawdy. Nawet jeśli ktoś chciałby być żółwiem, nie przyzna się do tego na rozmowie o pracę. Na rozmowie o pracę każdy będzie chciał być lwem, jastrzębiem lub sową.

 

Wskazówka 2

 

Nigdy nie zadawaj pytań sugerujących odpowiedź np. „czy lubił pan swoją pracę?”, ponieważ odpo-wiedź kandydata na tak zadane pytanie niczego nie wnosi. Zapewne usłyszysz od kandydata coś w tym stylu: „tak, kocham swoją pracę!!!” ale ta odpowiedź nie ma żadnego znaczenia.

 

Wskazówka 3

 

Zrezygnuj z pytań teoretycznych np. „jak pan wyobraża sobie pracę w naszej firmie?”, bo takie pytania przywołują pozbawione sensu, przepełnione hipotezami kandydata odpowiedzi. Skąd ci biedni ludzie mają wiedzieć jak wygląda praca w twojej firmie, skoro w niej nie pracowali?

 

Wskazówka 4

 

O przyszłych sukcesach kandydata świadczą jego dokonania z przeszłości. Masz stać się historykiem badającym przeszłość zawodową kandydata. Ustal dokładny zakres jego obowiązków w poprzednich firmach, ulokowanie stanowiska w strukturze organizacyjnej, do kogo raportował, kto mu podlegał, w jakich okolicznościach został zatrudniony, a w jakich odszedł, jakie odniósł sukcesy, a jakie porażki.

 

Wskazówka 5

 

Poziom kompetencji weryfikuj zadając pytania metodą STAR. Czytaj z moich ust, bo nie będę powtarzał: wywiad epizodyczny jest SUPER.

 

Wskazówka 6

 

Jeśli zauważysz w CV podejrzanie krótkie okresy zatrudnienia, częste zmiany pracy, długie pozosta-wanie bez pracy i awanse stanowiskowe w ramach jednego pracodawcy (parametry modeli kariery opisane przez dr Marka Suchara) pogłębiaj wywiad i dopytuj o okoliczności.

 

To proste, to działa, stosuj, a lepiej dopasujesz kandydatów do stanowiska.

A tu —> masz scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko specjalisty ds. sprzedaży. W prezencie. Musisz się tylko zarejestrować.

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop