Powered by Ajaxy

Czego uczy nas incydent z Rafalalą?


rafalala zawisza

Źródło: Youtube

 

Transwestyta Rafalala (kiedyś po prostu Rafał, 32 l.) bije po twarzy pośrednika nieruchomości. Kilka dni później, w studiu telewizyjnym, Rafalala wylewa na Artura Zawiszę szklankę wody.

 

Rafalala relacjonuje incydent z udziałem pośrednika nieruchomości na swoim blogu. Rafalala, zgodnie z umową, udała się po na spotkanie z pośrednikiem po odbiór kluczy od mieszkania, które planowała wynająć.

Wyszedł Pan Krzysztof (pośrednik nieruchomości – MB), który na moje „dzień dobry” odpowiedział: „nie, nie.” po czym odwrócił się i podszedł do furtki na osiedle. Zagrodziłam mu drogę i zapytałam o co chodzi? „Pani jest Panem, Panią. Ja nie wynajmę.” Kiedy stała jak wryta podszedł do ochroniarza, który ma budkę obok furtki i powiedział:” Proszę mi pomóc, to COŚ nie daje mi wejść.” Wtedy puściły mi nerwy (…)

Jaką lekcję dla nas, ludzi z branży HR, niesie incydent z Rafalalą?

 

Słowa opisujące Rafalalę – „to coś” – wywołały bardzo ostrą reakcję. Pan pośrednik dostał w twarz z plaszczaka, a pan Zawisza i jego garnitur zostali schłodzeni zawartością szklanki wody. Dlaczego? Bo dokonali jednoznacznie negatywnej oceny osoby Rafalali. I to był błąd.

 

Nie wiem jak powinien się zachować pośrednik nieruchomości. Ale z pewnością zachował się najgorzej jak mógł. Mógł skłamać, mógł odmówić wynajmu bez podania uzasadnienia, mógł spróbować uzasadnić swoją decyzję odwołując się do obaw związanych z wynajmowaniem mieszkania transwestycie, mógł wreszcie po prostu wynająć mieszkanie Rafalali. A jednak, zapewne pod wpływem emocji i lekkomyślności, odrzucił ofertę najmu i ocenił osobę Rafalali. Z negatywnym dla siebie skutkiem.

 

Ten sam błąd można popełnić oceniając kandydatów. Jeśli zdarzyło ci się powiedzieć kandydatowi: jest pani za młoda, jest pan za stary, wolimy kobiety, szukamy mężczyzn, ma pani nieodpowiednią aparycję itd. – ciesz się, że uniknęłaś losu Artura Zawiszy. Gdybyś trafiła na Rafalalę i pozwoliła sobie na stwierdzenie: transwestytów nie przyjmujemy, dalszy przebieg zdarzeń mógłby być trudny do przewidzenia. ;-)

 

Dlatego, kiedy przekazujesz informację zwrotną, koncentruj się na zachowaniach, postawach, umiejętnościach i wiedzy kandydata. Skup się na elementach potwierdzające przydatność zawodową. Po zetknięciu z nami człowiek powinien zachować pozytywny stosunek do samego siebie – szczególnie jeśli spotkał się z odmową. Różnica między oceną człowieka, a oceną jego kompetencji jest bardzo subtelna ale jestem pewny, że każdy przeciętnie empatyczny człowiek potrafi wskazać, gdzie ta granica mniej więcej się znajduje.

 

Oszczędź swoim kandydatom i sobie losu Rafalali, Artura Zawiszy i pana pośrednika nieruchomości. Nie musisz odtwarzać podobnego cyrku w swoim miejscu pracy. Oceniaj kompetencje, a nie ludzi.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop