Powered by Ajaxy

Jak Lidl pacyfikuje Solidarność?


metoda kija
Źródło

 

O konflikcie Lidl vs NSZZ Solidarność pisałem na Manifest HR -> tutaj. Radca prawny Michał Trowski dorzucił swój komentarz -> tutaj. Spór nadal trwa, a w ostatnich tygodniach miało miejsce ciekawe zdarzenie. Żaden ekspert HR trzymający rękę na pulsie nie może tego przegapić. Lidl jest w ciągłej ofensywie i po potraktowaniu Solidarności kijem przyszedł czas na marchewkę. Tyle, że w tym przypadku marchewka jest inną formą istnienia kija. 

 

Przypomnijmy w skrócie dotychczasowy przebieg zdarzeń:

 

1) W Lidl Polska powstał NSZZ „Solidarność”. To wydarzenie zakończyło status Lidla jako firmy nieuzwiązkowionej

 

2) „Solidarność” szybko weszła w konflikt z pracodawcą. Poszło o brak ZFŚS i zbyt niską zdaniem związkowców etatyzację

 

3) Lidl zwolnił dyscyplinarnie z pracy działaczy związkowych. W odpowiedzi „Solidarność” ogłosiła bojkot sklepów Lidl. W sądzie toczy się postępowanie o przywrócenie działaczy do pracy

 

Na czym polegała metoda kija?

 

Po pierwsze, usunięto z firmy liderów związkowych. Oficjalnym powodem usunięcia było bezprawne przejście na etat związkowy, fałszowanie podpisów i nielegalne akcje protestacyjne przed sklepami. Sprawa jest w sądzie i trudno powiedzieć, kiedy się zakończy. Trochę podobna sprawa, o przywrócenie do pracy szefowej Solidarności w Eurobanku, trwała blisko 2 lata.

 

Po drugie, Lidl nie ugiął się pod żądaniem utworzenia ZFŚS. Firma zapewnia już świadczenia finansowane poza funduszem. Przede wszystkim ZFŚS to koszt dla firmy, szacowany na około 13 mln złotych rocznie. Dużo? Dla porównania roczne wydatki Lidl na reklamę wynoszą 377,5 mln zł.

 

W jaki sposób ujawniła się inna forma istnienia kija, wspomniana marchewka?

 

Celem istnienia organizacji związkowych jest reprezentowanie interesów pracowników. W ogromnej mierze reprezentowanie interesu pracowników sprowadza się do walki o podwyżki. Co jednak jeśli pracodawca z własnej woli daje te podwyżki?

 

W marcu wszyscy pracownicy Lidl otrzymali około 7% podwyżki. Minimalna pensja w Lidl wynosi teraz 2000 zł brutto. Po 2 latach pracy pracownik ma zagwarantowane 2600 zł brutto, a kierownik sklepu otrzymuje 5900 zł brutto. Wynagrodzenie w Lidl uzależnione jest od stażu pracy w firmie.

 

Jerzy Łoza, Dyrektor personalny Lidl mówi:

 

„Wszyscy pracownicy są objęci bezpłatnym pakietem prywatnej opieki medycznej. Dodatkowo od zeszłego roku zaoferowaliśmy możliwość objęcia opieką medyczną także członków rodzin na preferencyjnych warunkach. Nasi pracownicy otrzymują także bony na święta, a ich dzieci paczki świąteczne. Pierwszoklasistom natomiast zapewniamy wyprawkę szkolną. Wzrost wynagrodzeń to więc kolejny element budowania polityki propracowniczej, która trwa od lat.”

 

Lidl, w związku z rozbudową sieci, zapowiada również wzrost zatrudnienia o 15 procent (około 2000 osób) .

 

Wzrost wynagrodzeń ma kosztować Lidl około 30 mln zł rocznie.

 

Zarządzający siecią Lidl zdają sobie sprawę, że decyzja o zwolnieniu działaczy związkowych może mieć negatywne przełożenie na wizerunek firmy. Klienci mogą nieprzychylnie patrzeć na ostre i zdecydowane potraktowanie liderów związkowych. Pracownicy żyć w przekonaniu, że warunki pracy w ich firmie są trudne. Dlatego mam wrażenie, że ostatnie decyzje podwyżkowe, a nawet etatyzacyjne nie są podyktowane tylko i wyłącznie dobrymi wynikami Lidl w 2013 roku. Firmie za bardzo zależało na tym, aby nadać swoim ruchom płacowym medialny charakter.

 

Sprytny ruch, Lidl!

 

tws19-700-productivity

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop