Powered by Ajaxy

Jak napisać list motywacyjny? [Pobierz wzór]


list motywacyjny
Źródło: Flickr.com

Informacja od Mariusza. Poznajcie Ewelinę Knol – menedżera personalnego, ekspertkę ds. zarządzania zasobami ludzkimi, rekruterkę z 6 letnim doświadczeniem w branży finansowej, a od dziś członkini już 3-osobowego zespołu redakcyjnego Manifest HR. Wierzę, że wejście Eweliny do naszej społeczności wzmocni blog, pozwoli pozyskać nowych czytelników, sprawi że głos korporacyjnych HR-owców będzie jeszcze lepiej słyszany w blogosferze.

 

Komentarz muzyczny oddający istotę naszych odczuć w związku z dołączeniem Eweliny do zespołu:

 

 

W swoim pierwszym wpisie Ewelina odpowie na pytanie spędzające sen z powiek tysiącom kandydatów. Jak napisać list motywacyjny? Zadanie niewdzięczne, nie łatwe ale niestety – często po prostu konieczne. Usiądźcie wygodnie, czytajcie uważnie.

 

Jak napisać list motywacyjny?

 

Podstawowymi dokumentami wymaganymi od kandydatów w procesie rekrutacji są CV oraz list motywacyjny.

 

Z tych dwóch CV jest ważniejsze. To nie podlega dyskusji. Jednocześnie spotykam się z opinią, że na podstawie samego CV pracodawca jest w stanie podjąć decyzję o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem po co komu list motywacyjny? Czy jego przygotowanie jest konieczne? Przecież nawet kandydaci zakładają, że rekruterzy w ogóle nie czytają listów.

 

W mojej ocenie przygotowywanie listu motywacyjnego ma jednak sens, a zawarte w nim informacje dużo mówią o samym kandydacie. Analizując CV nie dowiemy się dlaczego kandydat aplikuje na dane stanowisko…. Tą wiedzę rekruterzy pozyskują właśnie dzięki listom motywacyjnym. Dlatego warto zastanowić się jak przygotować dobry list motywacyjny.

 

Wstęp

 

Po lewej stronie dokumentu należy wskazać w wersach jeden pod drugim swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres mailowy oraz numer telefonu. Po prawej: miejscowość oraz datę sporządzania dokumentu.

 

Natomiast poniżej, po prawej stronie, należy wskazać dane pracodawcy: do kogo kierowany jest list (nazwa pracodawcy, dokładny adres np. centrali/oddziału firmy). Powyższe informacje znajdziemy w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

 

Dużym faux pas jest przesłanie listu dedykowanego do innego pracodawcy, bądź z błędnym adresem, nie mówiąc już o błędach gramatycznych.

 

Rekruter analizując list motywacyjny weryfikuje, czy kandydat zachowuje poprawność pisma formalnego. Zwraca uwagę na formę, estetyczne przygotowanie, jednolity rodzaj i wielkości czcionki.

 

Jeżeli w liście występują ww. błędy, istnieje ryzyko, iż kandydat nie zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Pierwszy akapit

 

W tej części kandydat powinien poinformować przyszłego pracodawcę, że aplikuje w odpowiedzi na dane ogłoszenie oraz skąd się o nim dowiedział.

 

Podaję przykład:

 

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zamieszczone na stronie internetowej Pracuj.pl przesyłam dokumenty aplikacyjne na stanowisko: Doradca Klienta. Bardzo proszę o zapoznanie się z moim doświadczeniem zawodowym.

 

Kandydat przywołując portal, na którym znalazł ogłoszenie, daje rekruterowi sygnał, iż dane źródło jest skutecznym narzędziem wykorzystywanym w procesie rekrutacji. W wyniku analizy wszystkich dokumentów aplikacyjnych, rekruter może ocenić skuteczność wykorzystanych kanałów dotarcia do kandydatów.

 

Ponadto rekruter, analizując tak przygotowany list może założyć, iż kandydat w świadomy sposób odpowiada na dane ogłoszenie.

 

Drugi akapit

 

W tym miejscu kandydat powinien zawrzeć informację o swoich umiejętnościach i kwalifikacjach, które nie zostały opisane w CV. Przygotowując tą część listu, kandydat powinien wprost odnieść się do wymagań wskazanych w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

 

Rekruter przede wszystkim zwraca uwagę na to, czy kandydat przygotował list motywacyjny w związku z daną rekrutacją, czy też jest to uniwersalny dokument pasujący do wszystkich ofert. Stąd warto chwilę zastanowić się nad tą częścią listu. Jeśli decydujemy się na wymienienie własnych cech osobowych, nie należy kreować nieprawdziwego wizerunku. Rekruterzy nie szukają super bohaterów, ale dobrych pracowników, których kompetencje wpisują się w oczekiwania firmy.

List motywacyjny powinien odwoływać się do rzeczywiście wykonywanych obowiązków, spójnych z informacjami zawartymi w ogłoszeniu. Warto, aby kandydat opisał swoje doświadczenia zawodowe i nakreślił przebieg kariery.

 

Trzeci akapit

 

W tej części opisujemy motywacje, które pchnęły nas do ubiegania się o pracę. Dodatkowo możemy opisać kompetencje, której mogą decydować o naszej przewadze konkurencyjnej. Pamiętaj! Opisywanie swoich atutów to nie czas na fałszywą skromność.

 

Dla rekrutera jest to niezwykle bogata baza informacji pod przygotowywane pytania, które mogą paść na spotkaniu rekrutacyjnym. Warto o tym pamiętać podczas pisania listu.

 

Zakończenie

 

W tym fragmencie kandydat powinien podkreślić swoją chęć i gotowość do spotkania z pracodawcą. Oczywiście zakończenie powinno zostać napisane w sposób elegancki, bez narzucania się.

Na koniec należy pamiętać o wstawieniu okolicznościowego zwrotu oraz podpisaniu się. Imię i nazwisko można wpisać w dokumencie word… Nie uważam, aby obligatoryjny był odręczny podpis. W stopce dokumentu należy pamiętać o klauzuli o ochronie danych osobowych, identycznej jak podanej w ogłoszeniu. Niektórzy rekruterzy zwracają uwagę na ten bagatelizowany przez kandydatów element. Realizowałam procesy, w których prawidłowa stopka z klauzulą była jednym z istotnych kryteriów selekcji dokumentów kandydatów.

 

someecards-cover_letter

Przygotowanie listu motywacyjnego na pewno jest czasochłonne. Niestety, nie każdy list zostanie przeczytany. W swojej codziennej pracy czytam listy motywacyjne tych kandydatów, którzy spełniają kryteria selekcyjne. Nie jest możliwe, aby zapoznać się ze wszystkimi dokumentami kandydatów aplikujących na określone stanowisko. Jednak nie powinno to zwalniać kandydatów z obowiązku przygotowywania listów. Poświęcenie czasu na napisanie listu motywacyjnego to okazja do stop klatki i analizy swoich mocnych/słabych stron w kontekście danego stanowiska.

 

Nawet jeśli jesteś sceptycznie nastawiony do pisania listów motywacyjnych pamiętaj! Jeżeli w ogłoszeniu pracodawca wymaga przesłania listu motywacyjnego, to koniecznie należy to zrobić. W innym wypadku grozi nam rekrutacyjna dyskwalifikacja.

Na koniec zachęcam do darmowej rejestracji i pobrania przykładowego listu motywacyjnego dostępnego TUTAJ!

 

Piszcie listy z głową! Do zobaczenia na rozmowach rekrutacyjnych.

 

Ewelina Knol

 

ewelina-knolZ wykształcenia psycholog i socjolog. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Od 2008r. pracuje w Dziale HR instytucji finansowej. Na co dzień inicjuje i realizuje projekty związane z obszarem HR. Do jej obowiązków należy koordynacja procesów rekrutacji na wszystkie stanowiska w firmie. Odpowiada ponadto za motywacje i rozwój pracowników.HR-owiec z zawodu i zamiłowania. Stawia na ciągły rozwój. Śledzi zmiany na rynku HR, nowe trendy i prognozy. Nie znosi bezczynności. W życiu prywatnym ceni sobie aktywne formy spędzania czasu. Ciągle szuka i próbuje nowych aktywności. Pozytywna osoba, dla której szklanka zawsze jest do połowy pełna. Chcesz wymienić się doświadczeniami? Napisz do niej na ewelinaknol@wp.pl 

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop