Powered by Ajaxy

[Dla kandydatów] Jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? UJAWNIAMY!


jak-odpowiadac-na-pytania.png

Źródło: Flickr.com

 

Istotą rozmowy rekrutacyjnej jest weryfikacja, czy spełniasz założenia profilu idealnego kandydata. Rekruterzy przeważnie prowadzą rozmowy kwalifikacyjne stosując metodę wywiadu kompetencyjnego. Wywiad kompetencyjny opiera się na założeniu, że znając przeszłe zachowania możemy wywnioskować jak będziesz się zachowywał w nowej pracy. Dlatego pytania, jak i sposób ich zadawania jest połączony z preferowanymi zachowaniami wymaganymi na danym stanowisku.

 

W jaki sposób odpowiadać na pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej? Nie ma czegoś takiego jak szablon dobrych odpowiedzi. Jednak istnieją metody i techniki, które pozwalają się lepiej przygotować i w efekcie przedstawić się w korzystnym świetle.

 

A zatem jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Wystarczy, że przed spotkaniem przeanalizujesz ogłoszenie, na które odpowiedziałeś/łaś i znajdziesz tzw. „behawioralne klucze”, a następnie rzetelnie się przygotujesz.

 

Jeżeli w ogłoszeniu wyszczególnione są na wymagane kompetencje takie jak:

 

Radzenie sobie ze stresem – Zastanów się w jak reagujesz w sytuacjach stresowych i co było największym stresorem, który podcina ci skrzydła w codziennej pracy?

Myślenie strategiczne – W jakiej sytuacji podjęłaś/ podjąłeś ryzykowną decyzję, która okazała się trafna i zmieniła założenia projektu?

Rozwiązanie problemóww – Jaka sytuacja była dla ciebie trudna i jak poradziłeś/poradziłaś sobie z trudnym problemem?

 

Następnie przygotuj „opowieści” oparte na sytuacjach z życia zawodowego, które ilustrują twoje konkretne działanie i przedstaw je na rozmowie kwalifikacyjnej. Pomocną w tym zadaniu może okazać się technika STAR, pozwalająca rekruterowi na weryfikację kompetencji i ocenę twojego zachowania w poszczególnych (najlepiej trudnych) sytuacjach.

 

Model STAR wygląda tak:

 

star.png

 

Opowiadając o danym zdarzeniu metodą STAR na początek opisz sytuację, w której znajdowałeś/znalazłaś się w przeszłości. Następnie opowiedz kilka zdań o celu jaki sobie postawiłeś/aś i opisz po kolei wykonywane kroki umożliwiające jego realizację. Na koniec pochwal się rezultatami.

 

Pewnie interesuje cię jak rekruter analizuje twoje odpowiedzi? Podam hipotetyczne wnioski jakie rekruter może wyciągnąć z historii opowiedzianej przez typową kandydatkę Annę…

 

„Anna źle się poczuła i nie mogła uczestniczyć w zaplanowanym biznesowym spotkaniu. Próbowała skontaktować się z organizatorami i poinformować o swojej nieobecności. Po trzech godzinach wysyłania maili, kontaktowania się telefonicznie, otrzymała wiadomość, że spotkanie zostało odwołane”

 

Możliwe wnioski:

 

• Anna jest odpowiedzialnym pracownikiem

• Anna jest oddana pracy

• Anna jest konsekwentna w działaniu

• Anna pozostaje do dyspozycji mimo choroby

• Anna bierze udział w ważnych spotkaniach

• Anna dąży do osiągnięcia rezultatów

 

Jak widać każda przytaczana przez ciebie historia może być filtrowana przez rekutera. Tylko od jego umiejętności analizy i syntezy zależy ocena twoich odpowiedzi.

 

Dzięki udzielonym odpowiedzią rekuter nie tylko pozna obraz opisywanego przez ciebie zdarzenia, ale także oceni twoje umiejętności i predyspozycje. Autentyczna i dobrze sprzedana historia może być skutecznym orężem w walce o pracę.

 

ewelina-knolZ wykształcenia psycholog i socjolog. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Od 2008r. pracuje w Dziale HR instytucji finansowej. Na co dzień inicjuje i realizuje projekty związane z obszarem HR. Do jej obowiązków należy koordynacja procesów rekrutacji na wszystkie stanowiska w firmie. Odpowiada ponadto za motywacje i rozwój pracowników.HR-owiec z zawodu i zamiłowania. Stawia na ciągły rozwój. Śledzi zmiany na rynku HR, nowe trendy i prognozy. Nie znosi bezczynności. W życiu prywatnym ceni sobie aktywne formy spędzania czasu. Ciągle szuka i próbuje nowych aktywności. Pozytywna osoba, dla której szklanka zawsze jest do połowy pełna. Chcesz wymienić się doświadczeniami? Napisz do niej na ewelinaknol@wp.pl

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop