Powered by Ajaxy

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


jak-przygotowac-sie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej

 

Z chwilą zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną CV i list motywacyjny spełniły swoją rolę. Czas na kolejny, o wiele bardziej stresujący etap rekrutacji: rozmowę kwalifikacyjną. Podstawowym błędem wielu kandydatów jest pójście na rozmowę z marszu, bez przygotowania. Możesz uniknąć tego błędu.

 

W dzisiejszym wpisie odpowiadam na pytanie: jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Przedstawię kilka wskazówek, które pomogą ci dobrze przygotować się i zaprezentować profesjonalnie.

 

Przed rozmową kwalifikacyjną

 

Zbierz informacje o firmie

 

Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Poszukuj informacji dotyczących przedmiotu działalności, produktów/usług, trendów, planów, projektów oraz sytuacji finansowej spółki. Zadaj sobie pytanie: dlaczego chcę tam pracować? Będą cię pytać o to na rozmowie. Warto odwiedzić stronę internetową firmy, a szczególnie zakładkę Kariera. Być może znajdziesz tam informacje o procesie rekrutacyjnym i polityce personalnej prowadzonej przez firmę dotyczącej np. szkoleń, projektów rozwojowych czy benefitów dla pracowników.

 

Sprawdź kto będzie po drugiej stronie

 

Przed spotkaniem nie bój się zapytać rekrutera z kim będziesz miał(a) możliwość porozmawiać. Zagubiony kandydat, nie znający nazwisk osób z którymi spotyka się w sprawie pracy, naraża się na niekorzystny odbiór.

 

Znając imiona i nazwiska tych osób, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Sprawdź w necie ścieżki ich karier i zainteresowania. Więcej informacji to lepsze przygotowanie i więcej pewności siebie. Pamiętaj! Zdobytych informacji używaj umiejętnie, tak by osoby odpowiedzialne za rekrutacje nie poczuły się inwigilowane.

 

Przeanalizuj ogłoszenie rekrutacyjne

 

sukcesPodczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter na pewno będzie odnosił się do opisu stanowiska, na które aplikujesz. Skupi się głównie na cechach osobowości kandydata, jego motywacji oraz możliwościach wykonywania konkretnej pracy. Rekruter będzie chciał również sprawdzić, czy pasujesz do kultury organizacyjnej firmy i samego zespołu. Przed spotkaniem zastanów się i przeanalizuj swoje wcześniejsze doświadczenia. Czy w poprzedniej pracy wywiązywałeś(aś) się z podobnych zadań i obowiązków? Jeżeli tak, przygotuj dowody – konkretne przykłady z przeszłości przemawiające za twoją osobą. Pomoże ci w tym niezbędnik osób dbających o karierę udostępniany bezpłatnie zarejestrowanym użytkownikom bloga.

 

Zastanów się, jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Często na stronie firmy w zakładce Kariera znajdziesz poradniki jak przygotować się do rozmowy. Koniecznie zapoznaj się z tymi informacjami. Ponadto w Internecie znajdziesz również dodatkowe wskazówki, np. przykłady pytań, które mogą paść na rozmowie.

 

Nie ucz się odpowiedzi na pamięć. Wypadniesz nienaturalnie. Za to b-a-r-d-z-o ważna jest znajomość swojego CV. Podczas rozmowy rekruter będzie dogłębnie analizował czym zajmowałeś/zajmowałaś się u poprzednich pracodawców. Scena, w której na rozmowie rozmijasz się z informacjami zawartymi w twojej aplikacji może być dla ciebie bardzo krępująca.

 

Przećwicz rozmowę

 

Jeżeli wystąpienia publiczne są dla ciebie trudne, przećwicz rozmowę z bliską ci osobą, a nawet sam: przed lustrem. Trening pozwoli ci się jeszcze lepiej przygotować.

 

D-day (w dniu rozmowy kwalifikacyjnej)

 

Załóż adekwatny strój

 

Na rozmowie powinieneś czuć się pewnie i wygodnie, a twoje ubranie powinno pasować do wizerunku, który chcesz zaprezentować. Informacja dla osób aplikujących na stanowiska menedżerskie: należy obowiązkowo założyć garnitur. Pamiętaj. Pierwsze wrażenie jest ważne.

 

Bądź punktualny

 

Sprawdź wcześniej dokładny adres oraz miejsce rozmowy kwalifikacyjnej. Oszacuj czas dojazdu na miejsce spotkania. Przyjedź około 10 minut przed wyznaczoną godziną. Będziesz miał czas, aby ochłonąć i zebrać myśli.

 

Rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się z chwilą dotarcia na miejsce

 

Bądź uprzejmy dla wszystkich. Zdarza się, że osoby w recepcji informują mnie o swoich pierwszych wrażeniach, jakie kandydat na nich wywarł. Ponad wszystko bądź kulturalny.

 

Pamiętaj: najważniejsze jest przygotowanie. Wtedy łatwiej będzie zostawić stres za drzwiami. :)

Życzę Wam powodzenia i trzymam kciuki.

 

Jeżeli macie, jakiekolwiek pytania jestem do dyspozycji. Zapraszam do kontaktu.

 

Ewelina Knol

 

ewelina-knolZ wykształcenia psycholog i socjolog. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Od 2008r. pracuje w Dziale HR instytucji finansowej. Na co dzień inicjuje i realizuje projekty związane z obszarem HR. Do jej obowiązków należy koordynacja procesów rekrutacji na wszystkie stanowiska w firmie. Odpowiada ponadto za motywacje i rozwój pracowników.HR-owiec z zawodu i zamiłowania. Stawia na ciągły rozwój. Śledzi zmiany na rynku HR, nowe trendy i prognozy. Nie znosi bezczynności. W życiu prywatnym ceni sobie aktywne formy spędzania czasu. Ciągle szuka i próbuje nowych aktywności. Pozytywna osoba, dla której szklanka zawsze jest do połowy pełna. Chcesz wymienić się doświadczeniami? Napisz do niej na ewelinaknol@wp.pl 

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


 • http://www.miejskieprzygody.pl/ Agnieszka O.

  dobrze podsumowujący najważniejsze zagadnienia post! niektóre wydawałyby
  się oczywiste, ale okazuje się, że nie zawsze. Jeden z kandydatów, z
  którymi dzisiaj się spotykałam przyszedł na spotkanie w dżinsach i
  kraciastej koszuli… a rozmawialiśmy o wyższej pozycji menedżerskiej :)

  • Mariusz Bzdęga

   rzeczywiście w necie roi się od lepszych lub gorszych porad, a i tak nadal bardzo wielu kandydatów szkodzi sobie prostymi błędami których bardzo łatwo uniknąć… no cóż… może Ewelina komuś pomoże

Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop