Powered by Ajaxy

Jak sprawdzić referencje? [POBIERZ NARZĘDZIE]


referencje

Źródło: Flickr.com

 

Kandydaci, jakby ładnie to powiedzieć… czasem mijają się z prawdą. Oczywiście nie wszyscy. Ale wielu zwyczajnie kłamie lub mocno ubarwia rzeczywistość. Kłamstwa i kłamstewka najczęściej dotyczą:

• deklarowanej znajomości języków obcych

• zakresu obowiązków

• okoliczności rozstania z poprzednim pracodawcą

• i to co dziwi najbardziej: zainteresowań/hobby

Jak wykryć kłamstwa kandydatów? Jest kilka sposobów. Jednym z najlepszych jest sprawdzenie referencji.

 

Pisemne referencje są mało wartościowe

 

W Polsce od lat panuje moda na pisemne referencje. W mojej ocenie ich wartość jest niska. To w większości przypadków słabo napisana laurka dla kandydata. Pół biedy, jeśli referencje zawierają informacje o realizowanych przez kandydata zadaniach. Niestety, zazwyczaj pisemne referencje to zbiór bezwartościowych przymiotników. Sztampa brzmi mniej więcej tak: „Pan/pani …. (tu wpisz dowolne imię i nazwisko) jest osobą zaangażowaną, pomocną, silnie zorientowaną na współpracę.” Problem polega na tym, że tak napisane referencje nie dają odpowiedzi na bardzo istotne pytanie: co świadczy o tym, że kandydat posiada powyższe kompetencje?

 

Dlatego pisemne referencje zostają w teczce kandydata. Do niczego ci nie będą potrzebne. Prawdziwe referencje pozyskasz podczas rozmowy telefonicznej. Zdobądź imiona, nazwiska i numery telefonów ludzi, z którymi warto porozmawiać o kandydacie. Przygotuj się do rozmowy. I zadzwoń.

 

Z kim rozmawiać?

 

Z poprzednimi przełożonymi. Ale nie tylko. Jeśli prowadzisz rekrutację na stanowisko kierownicze, warto porozmawiać z byłymi podwładnymi kandydata. Opinia klientów (w wypadku pracowników sprzedaży), współpracowników (specjaliści) czy dostawców (zakupy) również może być przydatna. Ustal z kim na zewnątrz i wewnątrz organizacji kontaktował się kandydat, a następnie podejmij decyzję do kogo warto zadzwonić.

 

O co pytać?

 

Strukturę wywiadu określają kryteria selekcyjne. Referencje mają potwierdzić prawdziwość informacji udzielonych przez kandydata. Jeżeli masz podejrzenia, że informacje przekazane przez kandydata nie są prawdziwe – najlepiej sprawdź stan faktyczny w kilku źródłach. Referencje dostarczają również dodatkowych informacji o kandydacie. Takich, których nie udało się zdobyć w poprzednich etapach rekrutacji.

 

Jakie obszary możesz sprawdzić podczas wywiadu:

• postawa w pracy

• relacje ze współpracownikami

• zakres obowiązków

• absencja

• okres zatrudnienia

• okoliczności rozwiązania umowy o pracę

Wiem, wiem. Chcesz dostać gotowy wywiad. Mam dobrą wiadomość. Przygotowałem scenariusz wywiadu sprawdzającego referencje. Znajdziesz go TUTAJ. Wywiad udostępniam ZA DARMO jedynie zarejestrowanym użytkownikom.

 

Choć w rekrutacji nie możesz kontrolować wszystkich zmiennych, to jednak możesz zminimalizować ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Dlatego warto sprawdzać referencje. Sprawdzenie referencji przynajmniej kilka razy uratowało mnie przed rekrutacyjną katastrofą.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop