Powered by Ajaxy

Cz.2 Jak sprawić, by pracodawcy o Ciebie walczyli?


Exif_JPEG_PICTUREKolejna odsłona praktycznych wskazówek przygotowanych z myślą o osobach poszukujących pracy. Tu –> znajdziesz cz.1 tego przełomowego dla twojej kariery zawodowej artykułu.

Houston, mamy kontakt

Jeśli nie dziś, to za miesiąc. Jeśli nie kolega przyjaciela, to kuzynka. Tak czy inaczej w końcu sieć kontaktów da ci numer telefonu do osoby, która może mieć dla ciebie pracę. Dzwoniąc powołaj się na wspólnego znajomego. Przedstaw swoją krótką autoprezentację – przekonująco przekaż wszystkie istotne informacje na twój temat. Daj do zrozumienia, że jesteś zainteresowany podjęciem pracy. Umów się na spotkanie i wyślij aktualne CV.

Do rozmowy przygotuj się jak do kluczowego egzaminu

Zdobądź najważniejsze informacje o firmie i charakterze stanowiska: branża, wielkość firmy, wartość giełdowa, cena akcji, produkty, roczny dochód i zysk, możliwy zakres obowiązków. Przygotuj argumenty, czyli konkretne fakty z twojego życiorysu świadczące o tym, że spełniasz wymagania stawiane na stanowisku.

Daj się lubić i bądź profesjonalny

Na spotkaniu wykorzystaj swoje poczucie humoru. Jeśli nauczysz się rozbawić rozmówcę, szanse na wywarcie dobrego wrażenia znacznie wzrosną. Pochwal się zgromadzoną wiedzą.  Podkreśl swoje zalety. Rozmowa o pracę to nie czas na fałszywą skromność.

Jeśli negocjujesz wynagrodzenie, negocjuj z głową

Pamiętaj: jeśli pracodawca wymienia dokładną kwotę zarobków trudno ci będzie ją negocjować. Prawdziwym sukcesem będzie wynegocjowanie stawki o 5%-10% większej od pierwszej propozycji. Uważaj, by nie zrazić do siebie pracodawcy zbyt asertywną postawą. Informację o swoich oczekiwaniach finansowych poprzedź deklaracją, że choć wynagrodzenie jest dla ciebie bardzo ważne, to nie chciałbyś aby twoje oczekiwania wyeliminowały cię z procesu rekrutacji. Przecież zawsze warto rozmawiać, najwyżej nie przyjmiesz oferty. Pamiętaj też o wynagrodzeniu pozapłacowym (prowizje, bonusy, dodatki, dodatkowe ubezpieczenia) – warto o nie dopytać.

Czytaj uważnie, bo nie będę powtarzał: najlepsi kandydaci dzięki swojej sieci kontaktów pracę znajdą zawsze. stockvault-wrestling-match118121Takie osoby mogą złościć – w końcu wielu oficjalnie brzydzi się korzystaniem ze znajomości przy poszukiwaniu pracy. Ciekawe, czy te utyskujące świętoszki zrezygnowałyby ze świetnej oferty pracy uzyskanej dzięki własnym kontaktom? Dobrze znacie odpowiedź na to pytanie. Prawda jest prosta: bogata sieć kontaktów to bezcenny atut. Nieumiejętność lub niechęć korzystania z jej dobrodziejstw nie jest powodem do dumy. To raczej potencjalnie poważy problem, często ograniczający rozwój kariery zawodowej.

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop