Powered by Ajaxy

Jak traktujesz swoich weteranów?


weteran.png
Źródło: Wikimedia

 

Jakiś czas temu bardzo mili ludzie z PSZK zaprosili mnie do udziału w Konwencie HR. Pojechałem w roli zwykłego uczestnika – opcja stres ZERO, fun fun fun 100. Na miejscu zastałem zacnych i dobrze przygotowanych prelegentów. Dlatego konwent zaliczam do zdarzeń zdecydowanie udanym. Już pierwsze wystąpienie pracowników PwC zaintrygowało i zainspirowało mnie do napisania dzisiejszego wpisu.

 

PWC wdrożyło proces CoachWise Mentoring, kierowany do przyszłych liderów firmy. Program zakłada wsparcie indywidualnego rozwoju przywództwa. Mentorami zostali alumni – byli pracownicy (to ważna informacja) PwC. Duże misie, z poziomu executive. A teraz będzie najlepsze. Zaledwie jedna osoba zrezygnowała z udziału w programie. Pozostali przez kilka miesięcy prowadzili sesje mentoringowe i nie wzięli za swoją pracę ani złotówki. Jednym słowem WOW.

 

Być może myślisz: Mariusz, dlaczego się dziwisz? Żyjesz w jakimś chorym świecie? Przestałeś wierzyć w ludzi? Bardzo zajęty prezes przez kilka miesięcy robił, za darmo i w nadgodzinach, za mentora u swojego byłego pracodawcy. Chciał to robił. Po co drążyć temat?

 

Czytelniku Manifest HR. Skoro jesteś taki mundry, to odpowiedz na poniższe pytanie.

 

Jaki procent alumnów na propozycję pracy wolontaryjnej mentora w twojej firmie odpowiedziało by:

A. To super pomysł! Kiedy zaczynamy?! Nie płacicie? No problemo. Luv ya.

 

B. Ciekawy pomysł. Moja stawka to 1000 zł za roboczogodzinę. Po starej znajomości dam wam 10% rabatu

 

C. Re-we-la-cja! To miło że o mnie pomyśleliście :) :) :) Bardzo bym chciał się włączyć ale… sorry wybieram życie

 

D. Cześć. Tu Jan Alumn. Zostaw wiadomość po usłyszeniu sygnału

 

E. WALCIE SIĘ. NIENAWIDZĘ WAS

 

F. Żadne z powyższych. Za cholerę nie wiesz gdzie są i co robią wasi alumni

Jeśli odpowiedź A wynosi 99% to gratuluję. Pracujesz w PwC. Możesz zakończyć czytanie tego wpisu.

 

A dla pozostałych refleksja.

 

Zastanów się ile wysiłku wkładacie w budowanie więzi kandydatów, pracowników, menedżerów, odchodzących pracowników i byłych pracowników z waszą (jak to ładnie mówimy) marką. Co leży odłogiem? Gdzie jest najwięcej pracy do zrobienia? Co jest twoim wyrzutem sumienia?

 

 

Na naszym polskim podwórku intelektualna para idzie w candidate expercience – o tym się mówi, o tym się pisze. A co z doświadczeniami firmowych weteranów? Kiedy odchodzą, czasem zorganizujemy outplacement indywidualny. Rzadziej dajemy ekstra odprawy. Głównie po to, by poczuć się lepiej i uciszyć wyrzuty sumienia. Ale gdy już odejdą, czy robimy cokolwiek by stworzyć z byłym pracownikiem nową relację? Relację budowaną już poza firmą, umożliwiającą przetrwanie naszej więzi?

 

Szczerze? Nasza szara rzeczywistość jest bardzo szara. Alumnów traktujemy źle, zapominamy o nich, a niektórzy wyrzucają ich jak śmieci.

 

To błąd. Pamiętaj. Tak naprawdę to opinia weteranów, a nie kandydatów, świadczy o twojej firmie. Kandydaci kupują jedynie markę. Alumni wiedzą, co się za marką kryje. Tak na marginesie: rada dla kandydatów. Zanim złożycie podpis na umowie o pracę, zapytajcie byłych pracowników, co sądzą o twoim potencjalnym pracodawcy.

 

Jeśli pracujesz dla jasnej strony mocy, każda relacja będzie dla ciebie ważna. Pytanie brzmi: co już dziś możesz zrobić dla twoich weteranów?

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , , , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop