Powered by Ajaxy

Jak zwolnić pracownika?


jak-zwolnic-pracownika
Fot. Ryan Melaugh | Flickr.com

 

Karolinie zrobiło się głupio. Mógłby być jej ojcem.

Kiedyś już go widziała. Kilka lat temu odbierał na firmowej gali nagrodę za najlepsze wyniki regionu w jakimś tam konkursie sprzedażowym. Szczerze? Nie wyglądał na orła sprzedaży. Sprawiał raczej wrażenie miłego, skromnego gościa. Łysina, okulary, pulower.

 

Od razu przeszła do sedna.

 

Panie Andrzeju. Zaprosiliśmy dziś pana, aby przekazać ważną wiadomość. Pana stanowisko pracy zostało zlikwidowane

 

Wyniki sprzedaży miał OK. Solidny średniak. Na premie zawsze się załapał, choć rzadko był to poziom on-target. Karolina przypomniała sobie, że zgłaszała go kiedyś na szkolenie „Savoir-vivre w biznesie.” Nie wiedział jak jeść owoce morza. No to go przeszkolili. W ankiecie ewaluacyjnej napisał „było smacznie, dzięki za darmową wyżerkę”. Ludzie na szkoleniach zawsze zwracają największą uwagę na jedzenie. Smaczne jedzenie = fajne szkolenie.

 

Firma zamyka oddział w Rzeszowie

 

Zamilkł. Karolina spojrzała na menedżerkę. Ta wsadziła nos w laptopa i zaczęła kompulsywnie stukać w klawiaturę. Czego ona tam teraz, do cholery, szuka? Po chwili szefowa Andrzeja zaczęła rzucać twarde dane. Oddział od dawna był nierentowny. Firma zwijała się całkowicie z Podkarpacia. Likwidacja etatów, wypowiedzenie umowy najmu lokalu, przejęcie klientów przez doradców mobilnych z Małopolski. To był koniec.

 

Chcemy zaproponować panu pracę w Szczecinie

 

Opcja szczecińska. To nie mogło się udać. Tylko tam był wolny etat, ale kto by chciał się przeprowadzać do Szczecina? Nie żeby Szczecin był jakąś dziurą zapadłą. Karolina nic do Szczecina nie miała. Ale kto mieszkający w Rzeszowie, zarabiający 3500 zł brutto + premia będzie chciał się przeprowadzać na drugi koniec Polski? Karolina poczuła, że właśnie rzuciła brzytwę tonącemu. Chwyci się?

 

- Ale ja nie mogę przeprowadzić się do Szczecina. Mój ojciec ma 85 lat. Choruje na raka. Muszę się nim opiekować.

 

O raku nie wiedziała.

 

Bardzo mi przykro. Niestety, nie mamy dla pana pracy w Rzeszowie. Jeśli nie przyjmie pan oferty pracy w Szczecinie, będziemy musieli rozwiązać z panem umowę o pracę

 

Teraz Karolinie zrobiło się naprawdę źle. W takich chwilach nie znoszę mojej pracy – pomyślała.

 

- Jak to rozwiązać umowę o pracę? W mojej sytuacji?

 

I wtedy to poczuła. Nóż w plecach.

 

- Andrzej, ja byłam przeciw. Protestowałam. Taką decyzję podjęli. Słuchaj, to błąd jest. Ja bym ciebie nie zwolniła. Ale ja nic nie mogę. Uważam, że Karolina powinna zadziałać. Coś trzeba zrobić. Nie należy zamykać tego oddziału.

 

Historia stara jak pierwszy specjalista ds. ZZL zatrudniony w korporacji. Zły HR. Dobry menedżer.

 

depression-84404_640

 

Niestety, bardzo mi przykro, ale decyzja jest nieodwołalna

 

Doskonale obie wiedziały, że decyzja jest nieodwołalna. Przełożona Andrzeja nie nadaje się do tej pracy. Boi się trudnych tematów. Unika odpowiedzialności. Nie bierze spraw na klatę. A teraz to. Daje złudne nadzieje. Oddział będzie zlikwidowany. Tego się nie da zatrzymać.

 

Karolina wiedziała co się za chwilę stanie. Andrzej wylał emocje.

 

- To nie jest uczciwe. Kim pani jest? Ile ma pani lat? Co pani sobie w ogóle wyobraża? Opiekun HR?? Jaki opiekun HR, pierwszy raz panią widzę na oczy. 6 lat pracuję w tej firmie i w taki sposób mnie potraktowano. Jak śmiecia. To jest jakiś żart. Nie wyprowadzę się do jakiegoś Szczecina.

 

Panie Andrzeju. Rozumiem pana zdenerwowanie. Decyzja jest jednak nieodwołalna

 

Atak Andrzeja trochę ją zdenerwował, w końcu to nie ona podjęła decyzję o zamknięciu tego głupiego oddziału. Ale nie dała po sobie nic poznać. Teraz nie chodzi o jej ego. Chodzi o rozstanie się z tym człowiekiem z godnością. Na szczęście miała jeszcze kilka argumentów. Porozumienie rozwiązujące, 6 miesięczna odprawa, wypłata premii w pełnym wymiarze (choć do zakończenia okresu rozliczeniowego jeszcze miesiąc) i możliwość skorzystania z dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. Dzięki temu Andrzej będzie mógł jeszcze otrzymać pieniądze z ZFŚS.

 

Nastała dłuższa krępująca cisza. Karolina słyszała pisk w uszach.

 

Trzeba iść dalej.

 

Proponujemy również indywidualne konsultacje. Pomożemy panu znaleźć nową pracę

 

Przygotowała autorski program dla osób odchodzących z pracy i osobiście spotykała się ze zwalnianymi pracownikami. Po pięciu latach realizacji rekrutacji wiedziała jak pomóc ludziom, którzy pracy szukają.

 

Najwięcej ofert pracy na Podkarpaciu jest dla osób pracujących w sprzedaży. Proszę zapoznać z tymi materiałami

 

Była dobrze przygotowana do spotkania. Zebrała dane o rynku pracy w Rzeszowie. Liczba ogłoszeń w kategorii handel i sprzedaż w IIQ2015 była naprawdę obiecująca. Ponad 5 tysięcy ofert pracy. Odprawa powinna dać jakieś 7 miesięcy na poszukiwania.

 

Pan Andrzej czytał ze skupieniem. Ciśnienie trochę zeszło. Był przybity.

 

- A jaka jest alternatywa?

 

Niestety. Bardzo mi przykro. Może pan podjąć pracę w Szczecinie lub zgodzić się na rozwiązanie umowy o pracę.

 

Innej możliwości nie było.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop