Powered by Ajaxy

Jaka nauka płynie z reakcji tenisisty Jerzego Janowicza?


Tenisista Jerzy Janowicz (23l.) wściekł się na ostatniej konferencji prasowej na dziennikarzy, Polskę i brak perspektyw.

Czego dowiadujemy się z powyższej wypowiedzi?

Okazuje się, że studenci studiują nie po to, by zdobywać wiedzę ale po to, by wyjechać z tego kraju.

Nie ma żadnej pomocy w ogóle nigdzie. Tenisiści i łyżwiarze trenują po szopach. Nie tylko w Polsce. O dziwo również zagranicą (Zbigniew Bródka).

W Polsce nie ma jakiejkolwiek perspektywy dla nikogo, co gorsza nawet w jakimś biznesie ani nawet w życiu prywatnym.

433px-Janowicz_Jerzy_(8620112430)Wsparcia również nie ma ale są za to oczekiwania.

Na szczęście nie każdy może stawiać oczekiwania. Janowicz dokładnie zdefiniował grupę osób mogących stawiać oczekiwania. Oczekiwania mogą stawiać: trener, mama, tata i dziennikarz.

UWAGA! Stawianie oczekiwań przez dziennikarza jest jednak dodatkowo uwarunkowane. Warunkiem stawiania oczekiwań przez dziennikarza jest uprawianie danej dyscypliny sportowej (np. tenisa) przez całe życie.

Radosław Szymanik ma problem

Oglądałem i przecierałem oczy ze zdziwienia. Jednak to nie wypowiedzi Janowicza były najbardziej zaskakujące. Najbardziej zaskakujące było zachowanie Janowicza wobec kapitana polskich tenisistów Radosława Szymanika. Radosław Szymanik ma problem. Co prawda może, podobnie jak mama i tata Janowicza, stawiać oczekiwania Janowiczowi. Tenisista osobiście przyznał to na konferencji. Kapitan nie potrafił jednak zapobiec kompromitującemu zdarzeniu. Co więcej: dorzucił swoje 3 grosze. A najgorsze zobaczycie tutaj:

I tutaj:

Janowicz dwukrotnie bezpardonowo przerywa swojemu “kapitanowi” wylewając kolejne wiadra złości. Potraktował Szymanika jak powietrze, olał fakt że kapitan zabiera głos. Jakby go w ogóle na konferencji nie było. Czy tak wygląda zdrowa relacja między kapitanem a zawodnikiem? Szczerze? To nie jest nawet relacja partnerska. Janowicz wyraźnie dominuje i publicznie pokazuje brak szacunku dla człowieka nazywanego „kapitanem polskich tenisistów”.

Czego się dziś nauczyliśmy?

Dla nas, ludzi pracy, ta historia niesie ze sobą cenną naukę:

1. Kiedy zalewa cię frustracja i złość nie pozwól, by emocje wzięły nad tobą górę. W innym wypadku możesz zacząć wygadywać straszne głupoty i będziesz tego później żałował

2. Kontroluj mowę ciała. A przynajmniej mniej świadomość, że mowa ciała ma wpływ na to w jaki sposób ludzie czytają twoje komunikaty

3. Jak chcesz kogoś przekonać do swoich racji to raczej schowaj młotek. Chyba, że masz na wizytówce napisane: Prezes Zarządu. Wtedy możesz mówić co ci się podoba. I tak wszystko zostanie ci zapomniane i wybaczone. W innym wypadku pamiętaj: nieprzyzwoita szczerość nie jest najlepszą metodą. Głową muru nie przebijesz. Bądź bardziej wyrafinowany, zastanów się jak dotrzeć ze swoimi argumentami, dostosuj to co mówisz do słuchających cię osób. Nie rezygnuj ze swoich racji, podaj je jednak w bardziej przystępny sposób.

I pamiętaj. Nigdy nie osłabiaj swojego przełożonego. Osłabiając go, w efekcie osłabiasz siebie. Nie obiecuję ci, że twój przełożony na pewno ci pomoże. Jednak jeśli będzie słaby, a szczególnie jeśli będzie słaby w wyniku twoich działań – z pewnością nie udzieli ci pomocy.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop