Powered by Ajaxy

Kogo nie chcą zatrudniać pracodawcy? 5 typów pracowników których należy się wystrzegać


krecina - slajder

 

Znasz ich. Na rozmowie kwalifikacyjnej prezentują się bardzo dobrze. Udzielają przekonujących odpowiedzi, sprawiają bardzo sympatyczne wrażenie i zapewniają o swoim profesjonalizmie. Jednak już kilka miesięcy po zatrudnieniu dobre wrażenie ulega zatarciu. Zostaje wielkie rozczarowanie. Kogo nie chcą zatrudniać pracodawcy? Poznaj 5 typów pracowników, których nigdy nie chciałbyś zatrudnić.

 

krecinaLeń #jutro #MamyCzas #ZnowJestemChory

 

Celem życiowym lenia jest nieróbstwo. Specjalista od monitorowania Kwejka i Facebooka. W godzinach pracy załatwi każdą prywatną sprawę: zakupy, opłaty, fryzjera, utrzymywanie relacji ze znajomymi. Psychicznie bardzo wytrzymały: potrafi pół dnia przesiedzieć w kuchni i nawet wizyta szefa nie odpędzi go od ekspresu z kawą. Co ciekawe, często ma o sobie duże mniemanie. Uważa się za świetnego pracownika. Wszelka krytyka jego zachowania jest dowodem na twoją ignorancję, niewdzięczność i głęboką nielojalność.

 

Hiena korporacyjna #plotka #intryga #NozwPlecy

hiena

 

Hiena korporacyjna tylko czeka, by cię zastąpić. Ewentualnie liczy na to, że znikniesz z firmy a w twoje miejsce pojawi się ktoś inny, w wyobrażeniach hieny na bank lepszy niż ty. Jeżeli zatrudniłeś hienę, zacznij regularnie oglądać się za siebie. Sprytna hiena ma w sobie coś z kameleona – ciężko ją namierzyć. Stosuje różne metody podkopywania przełożonych i współpracowników: plotkę, oczernienie, donos lub intrygę. Walczy trucizną, bardzo rzadko decyduje się na otwartą konfrontację. Hiena lubi układać się z twoimi przełożonymi i osobami ci niechętnymi. Mimo namierzenia często trudna do zwolnienia.

 

klamca

Kłamca #SpokoSpoko #ProszeSieNieMartwic #WszystkoOK #BedzieDobrze #NaprawdeWszystkoOK

 

Kłamca to bardzo groźny typ pracownika. To człowiek potrafiący tygodniami utwierdzać cię w przekonaniu, że w prowadzonym przez niego projekcie wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy mówisz sprawdzam… buuuum, uświadamiasz sobie, że kłamca poprowadził cię na minę. Dlaczego kłamca kłamie? Najprawdopodobniej boi się przyznać, że nie jest w stanie zrealizować powierzonego zadania. Jeśli zatrudniłeś kłamcę i nie kontrolujesz regularnie jego pracy, szykuj się na bardzo poważne kłopoty.

 

Krytyk #marne #beznadziejne #SlaboSlabo #MogliToZrobicLepiej

krytyk

 

Krytyk – mistrz wynajdowania słabych punktów. Potrafi poddać krytyce każde rozwiązanie, każdy pomysł, każdy produkt pracy ale nie oferuje niczego w zamian lub co gorsza, proponowane przez niego rozwiązania de fakto są gorsze. Dzięki swoim umiejętnościom komunikacyjnym potrafi przekonująco uzasadnić każdą negatywną ocenę. Szczególnie szkodliwy jeśli publicznie i ostro krytykuje twoje decyzje.

 

Związkowiec #NaszePrawa #KodeksPracy #DonosDoPiP

 

Zatrudniłeś związkowca? Lepiej zacznij studiować Kodeks pracy. Masz w zespole własnego Piotra Dudę. Co ciekawe, w twojej firmie związki zawodowe mogą nie działać, a i tak „związkowiec” może się ujawnić. Związkowiec „zna swoje prawa” i oczekuje, że „jego prawa będą zwiazkowiecprzestrzegane”. Problem polega na tym, że związkowiec swoje prawa interpretuje literalnie. Ludzie oczekują od pracodawcy elastyczności ale u związkowca ta sama logika nie działa w drugą stronę. Dla związkowca pracodawca nigdy nie zasługuje na elastyczność ze strony pracownika. Cecha charakterystyczna: związkowiec bardzo chętnie będzie występował w imieniu całego zespołu, nawet w imieniu tych, którzy go o to nie prosili. Uwielbia cotygodniowe spotkania pracowników  – chętnie strzela na nich do przełożonego i w firmę. Człowiek „100 pytań do” kadrowego – prawdziwe utrapienie działu HR.

 

Co, jeśli w twoim zespole pojawi się jeden z powyższych typów? Pamiętaj, złe zachowania rozprzestrzeniają się jak rak. Dlatego musisz działać szybko. Powiedz pracownikowi co dokładnie i dlaczego ci nie odpowiada. Uświadom pracownikowi, że oczekujesz od niego natychmiastowej zmiany. Wspólnie wypracujcie plan naprawczy. Co jeśli plan naprawczy nie pomoże? Kolejnym krokiem jest rozmowa ostrzegawcza. Jeżeli i to nie pomoże, wiesz co należy robić.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop