Powered by Ajaxy

Czy Magdalena Ogórek jest odpowiednią kandydatką na urząd prezydenta? (perspektywa HRowa)


magda-ogorek
Źródło: youtube.com

SLD zaskoczyło samą siebie i wystawi w najbliższych wyborach na urząd prezydenta Polski dr Magdalenę Ogórek. SLD ma problem, ponieważ Magdalena Ogórek jest dla partii kandydatką wysokiego ryzyka.

 

Stosowane w partiach politycznych kryteria doboru kandydatów na listy wyborcze często sprowadzają się do zasady „bierny, mierny ale wierny”. Dla ludzi świata HRu to barbarzyństwo. Jednak prezydent Polski to głowa państwa. Dlatego nawet w partiach zasada „bierny, mierny ale wierny” w przypadku kandydatów na najwyższy urząd nie ma prawa zaistnieć. Źle dobrany kandydat, skazany na klęskę, pociągnie w dół całą formację.

 

Jaki powinien być kandydat (lub kandydatka) SLD na urząd prezydenta Polski?

 

Gdyby zadanie wyboru kandydata SLD na urząd prezydenta Polski oddać osobie zajmującej się rekrutacją, ta z pewnością zaczęłaby od diagnozy potrzeb personalnych. W efekcie powstałby opis stanowiska pracy oraz profil idealnego kandydata SLD na urząd prezydenta. Oczywiście partie nie tworzą „profilu idealnego kandydata”. Myślę, że jest to słabe, ponieważ w polityce potrzebujemy więcej rozsądku w doborze kadr, a nie mniej. Dlatego przygotowałem (tadaaam!) taki profil i na jego podstawie stworzyłem fikcyjne ogłoszenie o pracę na stanowisko kandydat/kandydatka SLD na urząd prezydenta Polski. Sami zobaczcie.

 

Logo_SLD

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej

 

Jesteśmy jednym z największych ugrupowań na polskiej scenie politycznej. Sojusz Lewicy Demokratycznej od 1999 roku cieszy się poparciem społecznym milionów polskich rodzin. Premierami z ramienia naszej partii byli Leszek Miller i Marek Belka. Wierzymy, że każdy Polak ma prawo do szczęścia. Dlatego nasze wartości wyrażamy w haśle: „Jutro bez obaw”. Naszym największym atutem jest to, że stawiamy na wyjątkowych ludzi i ich rozwój.

 

Obecnie poszukujemy osób na stanowisko:

 

Kandydat/Kandydatka SLD na urząd prezydenta Polski

 

Miejsce pracy: Cała Polska

 

Numer referencyjny: 022/LeszMil/SLD/2014

 

Cel stanowiska: wybór na urząd Prezydenta Polski

 

Oczekiwania wobec kandydatów:

• Ukończony 35 rok życia,

• wykształcenie wyższe,

• wysoka rozpoznawalność w elektoracie lewicowym potwierdzona wynikami badań,

• wysokie zaufanie społeczne potwierdzone wynikami badań,

• minimum 4 letnie doświadczenie w realizacji prawidłowej komunikacji społecznej, w tym udzielanie wywiadów oraz udział w konferencjach prasowych i debatach politycznych,

• minimum 4 letnie doświadczenie w pracy parlamentarzysty poparte udokumentowanymi sukcesami,

• silne poparcie w strukturach partyjnych SLD,

• doświadczenie w diagnozowaniu potrzeb społecznych i skutecznym pozyskiwaniu poparcia społecznego,

• umiejętność podejmowania roli przywódczej w strukturach partyjnych,

• umiejętność podejmowania trafnych decyzji w sytuacjach niejasnych lub ryzykownych,

• mile widziana zdolność do pozyskania elektoratu nie lewicowego,

• mile widziane zdolność do pozyskania poparcia w strukturach innych partii lewicowych.

Jak ciężko jest być kandydatem na urząd prezydenta Polski? Jak widać: bardzo ciężko.

 

Po określeniu kryteriów dokonałem ich podziału i oceny kandydatury Magdy Ogórek.

 

magdalena-ogorek

 

Bilans? Jak widać Magdalena Ogórek spełnia zaledwie 4 kryteria (w tym 2 krytyczne i 2 dodatkowe atuty). Kandydatka nie spełnia 6 kryteriów – wszystkie są wymagane. W wypadku dwóch kryteriów, ze względu na brak danych, ciężko było mi dokonać oceny. Werdykt? Kandydatka nie nadaje się do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przepada na etapie analizy aplikacji.

 

Dla SLD sytuacja wygląda naprawdę nieciekawie. Jak widać mają kandydatkę wyborczo niezweryfikowaną, bez doświadczenia w ubieganiu się o stanowiska z wyboru. Za to z dziwną przeszłością, np. z epizodem w mało prezydenckiej roli sekretarki w serialu.

 

 

Biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg kariery politycznej Magdy Ogórek, na obecnym etapie oczywistym szczeblem w jej karierze byłoby objęcie mandatu radnej miasta lub sejmiku województwa. Rozpoczęcie kariery samorządowej nikogo nie powinno dziwić. W dniu dzisiejszym dużym awansem byłoby zdobycie przez nią mandatu posła lub senatora. Taki sukces byłby jednak nadal możliwy. Bardzo ryzykowne byłoby objęcie przez nią „z marszu” eksponowanego stanowiska, np. marszałka sejmu lub ministra spraw zagranicznych. W takim wypadku pani Ogórek wymagałaby dodatkowego wsparcia i dłuższego okresu adaptacji, a i tak skutkiem awansu mogłaby być dymisja. Na obecnym etapie kariery objęcie przez Magdę Ogórek urzędu prezydenta Polski wydaje mi się się po prostu niemożliwe, ponieważ kandydatka nie jest gotowa na tak duży, mniej więcej czterostopniowy awans.

 

To tak, jakby z dobrze zapowiadającego się młodszego specjalisty zrobić prezesa wielkiej firmy.

 

I właśnie dlaczego Magdalena Ogórek jest nieodpowiednią kandydatką na urząd prezydenta Polski.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop