Powered by Ajaxy

Michał Trowski o konflikcie Lidl vs Solidarność. Komentarz radcy prawnego


comment

Specjalnie dla was poprosiłem mojego starego kumpla i jednocześnie właściciela prężnie działające kancelarii prawnej o opinie w sprawie konfliktu sieci Lidl z NSZZ „Solidarność”.

 

Komentarz Michała Trowskiego
Po pierwsze: sprawa jest bardzo ciekawa.
Właściwie to trzeba tu analizować dwie kwestie. Pierwsza to brak zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Druga to kwestia rzekomego fałszerstwa podpisów.

 

Rzeczywiście ustawia o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stanowi, że fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Nie mamy wątpliwości, że do tej grupy zalicza się Lidl.

Zapewne Lidl, jak większość pracowawców poddanych twardej rywalizacji rynkowej, odpisu na ZFŚS nie chce odprowadzać. To duże obciążenie. Roczny odpis podstawowy wynosi ok. 1094 zł. Mnożąc to przez liczbę 12 tysięcy pracowników, otrzymujemy sumę około 13 milionów złotych rocznie. Robi się gorąco.
Jednak nawet pracodawca tak duży jak Lidl może zrezygnować z tworzenia ZFŚS. Jest to możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach.

SolidarnoscU pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, układ zbiorowy pracy może dowolnie kształtować wysokość odpisu na Fundusz; może również postanawiać, że Fundusz nie będzie tworzony. Jeśli układu zbiorowego nie ma (a taka sytuacja zachodzi w Lidlu – Mariusz), postanowienia w tych sprawach może zawierać regulamin wynagradzania. Tylko te dokumenty mogą być podstawą ominięcia wymogu tworzenia funduszu.

Trzeba więc sprawę konsultować ze związkami zawodowymi. Jeśli jednak związków brak (a w tym czasie związki nie działały w Lidlu), a pracodawca nie ma układu zbiorowego, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie nietworzenia funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę. Zakładam, że taka właśnie sytuacja miała tutaj miejsce.
Powstaje jednak pytanie: jak pracownicy wybrali taką osobę ? Czy jej wybór był rzeczywisty i jak się odbywał? Wszystko to musiałby zbadać sąd.

Mając zaś na uwadze rzekome fałszowanie podpisów, jeżeli oskarżenia okażą się prawdziwe, zwolnienie w trybie dyscyplinarnym w mojej ocenie miało podstawy. Sprawy jednak, jak wskazuje doświadczenie, nigdy nie są czarno-białe. Zawsze jest jakieś “ale” i zawsze pierwsze skrzypce grają emocje.

Sam jestem ciekawy, jak się to wszystko rozwinie. Daj znać, jak będziesz coś wiedział.
michal_trowskiRadca prawny Michał Trowski – współwłaściciel Kancelarii Mikolcz Trowski i Wspólnicy. Posiada bogate doświadczenie zarówno w obsłudze krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych, a także osób fizycznych. Ukończył studium prawa angielskiego i europejskiego Cambridge Diploma in English and European Law oraz pilotażową edycję Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowaną przez amerykański uniwersytet Chicago-Kent College of Law oraz Wydział Prawa i Administracji UG. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie korporacyjnym, autorskim oraz prawie pracy. Wiele lat pracował jako prawnik korporacyjny, w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, a także jako członek organów spółek prawa handlowego.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop