Powered by Ajaxy

Mobbing. Diagnoza choroby Cz. 2


mobbing-cz-2.2jpg

 

Temat mobbingu jest powszechnie znany. Mobberzy czują się jednak cały czas bezkarni. Sprytny mobbing w białych rękawiczkach jest trudny do udowodnienia. Jednak kiedy mobber zaczyna otwarcie okładać ofiarę kijem, może być już za późno. Dziś druga część praktycznych wskazówek wspierających rozpoznanie mobbingu. A -> tutaj znajdziecie część 1 wpisu.

 

Okładanie kijem

 

Mobber w końcu musi jawnie uderzyć w ofiarę. W jaki sposób? Oczekuj poruszenia kwestii pozornie obiektywnych, „merytorycznych”. Naszą przydatność w pracy określa nasza skuteczność. Aby kogoś upokorzyć i wyeliminować z korporacyjnej gry, należy udowodnić jego „nieskuteczność”. Udowadnianie „nieskuteczności” z pozycji przełożonego jest stosunkowo łatwe. W biznesie osoba o silnej osobowości, posiadająca władzę w organizacji i odpowiednie zdolności komunikacyjne, może dość swobodnie zniszczyć tak kruchą rzecz jak prawda.

 

Mobber coraz częściej może przejawiać zachowania agresywne:

• Będzie bezwzględnie rugał mobbingowanego za małe przewinienia np. drobny błąd w umowie przedstawionej do podpisu

• Będzie odrzucał efekty żmudnych prac mobbingowanego. Bez uzasadnienia lub bez prawdziwego uzasadnienia

• Będzie osłabiał pozycję pracownika w organizacji – np. wobec klientów, zmieniając jego decyzje, publicznie i bardzo ostro podważając jego rekomendacje

• Humor jest często przejawem zakamuflowanej agresji. Mobber będzie chętnie używał również tej broni

• W rozmowach pojawią się przekleństwa i krzyki

• Mobbera nie będą interesowały próby wyjaśnienia sytuacji ze strony pracownika

• Mobber obetnie mobbowanemu bezpodstawnie premie lub w ogóle jej nie przyzna

Po takiej serii ofiara wie już na pewno, że jej sytuacja jest bardzo trudna. Źle sypia, boi się przychodzić do pracy. Każde, nawet neutralne zdarzenie, może ją silnie stresować. Mobbingowany zacznie być wyraźnie izolowany, jego pozycja w zespole osłabnie. Ma to szczególnie trudny przebieg w wypadku menedżerów – w kierowanym zespole mogą pojawić się nielojalne hieny.

 

Ostateczny cios

 

Kiedy pozycja pracownika jest już wystarczająco słaba, a sam mobbingowany ma dość firmy, mobber zadaje ostateczny cios. Jeżeli jest wystarczająco cierpliwy, poczeka na prawdziwy, najlepiej mierzalny błąd mobbingowanego. Ludzie popełniają błędy, a szczególnie narażone są na nie osoby przeciążone pracą i działające pod wpływem stresu. Zatem błąd na pewno nadejdzie.

 

Mobber może na przykład zlecić mobbingowanego bardzo trudne zadanie. Istnieje szansa, że mobbingowany nie podoła lub nie dowiezie wyniku w całości. Można też posłużyć się zaufanymi osobami z „dworu” mobbera i odwołać się do ich oceny pracy mobbingowanego. Dzięki temu zachowuje się iluzję obiektywizmu. Inną metodą jest obciążenie mobbingowanego odpowiedzialnością za nie jego pomyłki.

 

Zwróćcie uwagę, że bardzo często negatywna „merytoryczna” ocena kręci się wokół sposobu przygotowania lub raportowania danych przez mobbingowanego. Sposób sporządzenia danych to dobre pole do złapania kogoś na błędzie, ponieważ ludzie często mniej lub bardziej mylą się w zestawieniach.

 

Mobber wzywa na spotkanie mobbingowanego. Powołuje się wprost na jakiś błąd i dąży do rozwiązania umowy o pracę. Mobbingowany, wycieńczony walką, chętnie przystaje na wyjście z organizacji.

 

Pacjent schodzi.

 

EKG-620x310

 

Fot. Thinkstock

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop