Powered by Ajaxy

Mobilność zawodowa


mobilnosc
Źródło: Flickr.com

 

Moje obserwacje po latach prowadzenia rekrutacji:

• decyzje o wyborze kandydatów w dużym stopniu podejmowane są w oparciu o przeczucia

 

• pół biedy, jeśli w efekcie kandydaci są diagnozowani nietrafnie negatywnie – są odrzucani, choć powinni zostać zatrudnieni

 

• katastrofalny w skutkach jest wybór kandydatów diagnozowanych nietrafnie pozytywnie – na podstawie odczuć zbyt często zatrudnia się niewłaściwych ludzi, ze szkodą dla klientów, podwładnych i samych zatrudnionych

Rekrutacja nie jest dziedziną ezoteryki. Oczywiście można mieć przeczucia, ale drodzy przyjaciele rekruterzy: rządzi umiejętność stosowania metod obiektywnej weryfikacji kandydatów. Biznes oczekuje od nas pomocnych przy wyborcze danych, a nie filingów.

 

Jedną z najprostszych metod obiektywizowania oceny kandydatów jest analiza danych biograficznych. Autorską metodę analizy danych biograficznych opracował dr Marek Suchar.

 

Marek Suchar i jego ludzie przeanalizowali tysiące CV menedżerów i specjalistów. Na tej podstawie określili wskaźnik mobilności kandydata, czyli typowy średni okres spędzony u jednego pracodawcy. Wyniki badań są bardzo ciekawe, przynajmniej z kilku powodów:

• przebieg kariery kandydata możemy odnieść do wyników rzetelnych badań

 

• badania przeprowadzono w Polsce, na podstawie CV polskich kandydatów

 

• obliczenie wskaźnika jest dziecinnie proste – sumujemy okres zatrudnienia naszego kandydata we wszystkich firmach (w miesiącach) i dzielimy przez liczbę miejsc pracy

przykład mobilnosc.jpg

Następnie sprawdzamy wiek kandydata (przyjmijmy, że Tomasz Kowalski ma 28 lat), otwieramy tabelę ze średnimi okresami spędzonymi u jednego pracodawcy i (gdybyście mieli tabelę, to byście zobaczyli ;-) )… wartość wskaźnika mobilność (19,5 miesiąca) dla Tomasza Kowalskiego jest w normie. Jak sami widzicie,  aby móc obliczyć wartość wskaźnika, należy dysponować dokładnymi danymi o okresie zatrudnienia kandydata (w miesiącach), a życiorys powinien uwzględniać każde miejsce zatrudnienia.

 

Co otrzymujemy? Obiektywną i istotną informację o przebiegu kariery zawodowej kandydata, pozyskaną małym wysiłkiem. Czyli to, co tygrysy lubią najbardziej.

 

Na podstawie średniego czasu spędzonego u pracodawcy próbuję przewidzieć, czy kandydat utrzyma się w mojej firmie. Dla mnie bezpieczny historyczny okres zatrudnienia wynosi około 2 lata, choć najbardziej lubię kandydatów pracujących w jednej firmie około 3 lata. Jeśli kandydat ma mniej niż 29 lat, jestem gotowy zaprosić go na rozmowę, nawet jeśli wskaźnik mobilności wynosi 12 miesięcy.

 

Dlaczego jestem pobłażliwy wobec reprezentantów pokolenia Y? To tak naprawdę nie ma nic wspólnego z pobłażliwością. Po prostu im młodszy kandydat, tym krótszy średni okres zatrudnienia. Analizując CV należy również pamiętać, że na średni czas pracy mogą wpływać dodatkowe czynniki, często niezależne od kandydata: branża, wykonywany zawód, kondycja rynku pracy czy dobry/zły los.

 

Oczywiście NIE należy fetyszyzować wartości wskaźnika mobilności. Wskaźnik lepiej sprawdza się jako podstawa do odrzucenia kandydata, niż jako argument przemawiający za zatrudnieniem. Fajnie, jeżeli wartość wskaźnika mieści się w normie, ale to zdecydowanie za mało, by podjąć decyzję o zatrudnieniu. Natomiast jeśli mobilność jest nietypowo wysoka, warto dokładnie zbadać przyczynę takiego stanu rzeczy .

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , , ,


  • Marcin Siwinski

    Świetny artykuł

Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop