Powered by Ajaxy

Mój manifest


manifestPKWN

Branża HR w Polsce istnieje ale jest słaba. Zarządzający przedsiębiorstwem głoszą oklepane slogany o inwestowaniu w najcenniejszy kapitał firmy – kapitał ludzki, społecznej odpowiedzialność biznesu i budowaniu wierunku atrakcyjnego pracodawcy. W firmach powołano stanowiska odpowiedzialne za zarządzanie zasobami ludzkimi: HR Biznes Partnerów, HR Generalistów, trenerów i rekruterów. Na rynku istnieje grupa firm konsultingowych zapewniających doradztwo biznesowe z zakresu ZZL. Niby polski HR jakoś chodzi ale wyraźnie widać objawy jego słabości.

Objaw pierwszy – rynek pracodawcy
blank

Pracodawcy nie konkurują o pracowników. Przy 13% bezrobociu nie może być inaczej.Poza Warszawą doradztw i agencji pracy jest jak na lekarstwo. Absolwenci wchodzą na rynek pracy rozczarowani. Buńczuczne studenckie „za mniej niż 3000 zł nie pracuję” jest zbywane ironicznym uśmiechem. Zdecydowana większość Polaków zdobywa zatrudnienie dzięki znajomościom. W takich warunkach trudno doskonalić warsztat rekrutera, przecież mało kto widzi potrzebę kupowania profesjonalnej usługi rekrutacyjnej.

 

Objaw drugi – rozwój to puste słowo
Choć firmy tworzą budżety szkoleniowe, to często je marnotrawią. Nadal można spotkać menedżerów przekonanych o tym, że szkolenie to taka impreza integracyjna z lunchem w południe, sauną i jacuzzi wieczorem oraz popijawą w nocy. W życiu nie ma nic za darmo, więc za te przyjemności trzeba płacić czasem spędzonym z jakimś facetem od gier i zabaw prowadzącym tzw. szkolenie. Słowo „coaching” każdy rozumie inaczej, a części kojarzy się prędzej z groźbą (już ja cię skołczuje!) niż z benefitem dla najlepszych pracowników. To wszystko uderza w jeden z fundamentów HR’u – w szkolenia i rozwój pracowników.

 

Objaw trzeci – poziom kadry menedżerskiej
Zbyt często kluczowe funkcje kierownicze obejmują ludzie przypadkowi. Wyłonieni w niejasnych okolicznościach, zupełnie nieprzygotowani do swojej roli. Ci ludzie boją się o swoją pozycję i tworzą w firmie kulturę dworską. Zwalczają równy dostęp do wiedzy o organizacji, transparentność wyboru kandydatów i oceny pracowników. Spoglądają podejrzliwie na HR i komunikację wewnętrzną. Politykują. Tacy ludzie psują atmosferę i zespół, przez nich pracownicy nie lubią chodzić do pracy, akceptują i powielają złe praktyki w organizacji. Z takimi ludźmi HR walczy. Przy takich ludziach HR się nie rozwija.

 

Objaw czwarty – nasza niekompetencja
Jest nas mało. Wielu z tych nielicznych ma dużo zapału ale czasem brakuje wiedzy. specjalista HR-owcy w Polsce mają wizerunek fikcyjnej postaci z facebooka – młodej, mówiącej banialuki specjalistki ds. HR. HR-owa blogosfera prawie nie istnieje. W wielu organizacjach jesteśmy kwiatkiem do kożucha. Trzeba jednak uderzyć się w pierś i zadać sobie pytanie – czy zawsze dostarczam usługi najwyższej jakości? Otóż nie zawsze. Ale bardzo chcę się doskonalić.

 

Ten blog to mój Manifest HR
Nasza branża w Polsce jest na wojnie. Musimy codziennie udowadniać, że nasza praca jest potrzebna. Potrzebna i ważna. Musimy pokazać, że realizując cele biznesowe warto uwzględniać naszą rolę, bo ma to pozytywne przełożenie na wyniki – na produkcję, na przychody, na marże. Wielu z nas to się niestety nie udaje. Stworzyłem tego bloga, bo nie zgadzam się na słaby HR w przedsiębiorstwach. Chcę doskonalić się zawodowo i dzielić się z Tobą, drogi czytelniku, moją wiedzą. Już teraz zachęcam cię do kontaktu, licząc na obustronny transfer wiedzy.

Mariusz Bzdęga

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop