Powered by Ajaxy

Co mówią hejterzy o pracownikach korpo?


hejters gonna hejt - 700

Hejter lubi wyrażać jednoznacznie negatywne oceny. Ocenie podlega dosłownie wszystko: miejsca, zachowania, obsługa w restauracji, miny i uczesanie. Hejter lubi też dowalać różnym obcym grupom. Politycy to złodzieje, kibice to bandyci, a pracownicy korporacji to debile. Nie lubię stereotypów, hejterów też nie lubię dlatego dziś postanowiłem rozprawić się z rozsiewanymi przez hejterów mitami o pracownikach korporacji.

 

Hejter: ludzie korporacji wybrali pracę kosztem rodziny

 

Wybór między pracą a życiem prywatnym to osobisty wybór każdego z nas. To nie zawsze musi być balans. Na jednym etapie życia ważniejsza będzie rodzina, na innym praca. Rzadko kiedy wahadło przechyla się tylko i wyłącznie w jedną stronę. A jeśli pracownicy korporacji wybierają tylko i wyłącznie karierę? To wybierają tylko i wyłącznie karierę. Liczy się to, że wybierają w zgodzie z samym sobą.

 

chodze-na-zumbe-mam-karnet-od-korpo-plHejter: pracownicy korpo pasą się na wysokich pensjach

 

Duże firmy płacą więcej niż małe. Międzynarodowe firmy płacą więcej niż lokalne. To fakt. Ale nie wszystkim i nie aż tak dużo, jak się zdaje. Znacznie lepiej niż przeciętni pracownicy korporacji zarabiają właściciele małych firm, lekarze, prawnicy, stomatolodzy czy maklerzy giełdowi. Oni również pracują ciężko. Czy ich zarobki wzbudzają podobną niechęć? Szczerze mówiąc, przeciętnemu pracownikowi polska korporacja daje fajne wakacje raz w roku, trochę grosza na czarną godzinę i kartę multisport (wow) – symbol korporacyjnych benefitów (wow) z której… mało kto regularnie korzysta.

 

Hejter: pracownicy korporacji pracują po 10-14 godzin dziennie. Brzydzę się takim życiem!

 

To prawda, że w korporacji praca potrafi być ciężka. Czasem widziałem u ludzi przemęczenie ale jeszcze częściej przerażenie perspektywą zwolnienia. I zupełnie mnie to przerażenie nie dziwiło. Korporacja to przede wszystkim wielkie możliwości pracy z ludźmi o zróżnicowanych doświadczeniach, wykształceniu, zainteresowaniach, osobowości czy filozofii życia. Szkoda zostawiać takie miejsce. Poza tym naprawdę bardzo często ludzie w korporacji lubią swoją pracę. Hejterowi nie mieści się to w głowie.

 

Hejter: w korporacji człowiek człowiekowi wilkiem

 

Ok, niektórzy zawodnicy faulują. A jednak wielki biznes widzi potrzebę kreowania odpowiedzialnego przywództwa, doskonalenia miękkich kompetencji, pokazywania pracownikom: jesteście po jasnej stronie mocy. Duże firmy czasem decydują się na dodatkowe odprawy dla odchodzących pracowników i programy wspierające wejście zwalnianych osób na rynek pracy. Żal wynikający ze zwolnienia sprawia, że wielu nie potrafi docenić tych dobrych gestów pracodawcy. Outplacement to jednak najbardziej humanitarne rozwiązanie w stosunkach pracy od czasów wprowadzenia KP.

 

I jeszcze jedno. Tak Microsoft żegnał Steve Ballmer’a. Wiem, że to były dyrektor generalny i szeregowy pracownik nawet nie może marzyć o takim pożegnaniu ale nie w tym rzecz. Przyjrzyjcie się uważnie reakcji tłumu pracowników Microsoftu. Patrzycie i słuchajcie uważnie. Emocje, które widzicie są prawdziwe. Ci ludzie tworzą jedną drużynę.

 

 

Hejter: makaronizmy i inne fanaberie wplatane w naszą piękną mowę polską wyglądają prostacko, głupio i zaściankowo!

 

W międzynarodowych firmach przyjęła się wkurzająca ludzi  korpomowa. Czasem rzeczywiście brzmi głupio ale z drugiej strony przecież każda grupa zawodowa ma swój branżowy slang. Prawnicy, lekarze, informatycy czy księża – używają pewnych charakterystycznych dla swojej grupy słów, bo tak łatwiej się komunikować i w ten sposób budują poczucie zawodowej przynależności. Nie znasz Senegalu dopóki w nim nie zamieszkasz. Czas sprawia, że zaczynasz się komunikować w taki sposób, jak twoje otoczenie.

 

cytat-700

 

Czytasz i myślisz: język polski krwawi. Ludzie z korpo będą jednak wiedzieli, o co kaman ;-)

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop