Powered by Ajaxy

Nadchodzą roboty. Czy zabiorą ci pracę?


artificial-intelligence-ai

 

Na Wyborcza.pl opublikowano znakomity artykuł opisujący szokujące dysproporcje społeczne i trwający proces niszczenia tradycyjnych miejsc pracy. Z artykułu wybrałem najlepsze smaczki. For ju.

Witold Gadomski o skali dysproporcji społecznych:

Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam podaje, że 85 najbogatszych rodzin na świecie ma taki sam majątek, jaki ma biedniejsza połowa światowej populacji. Zdaniem „Forbesa” to nie 85 rodzin, ale zaledwie 67.

67 rodzin ma tyle co biedniejsza połowa światowej populacji NA ŚWIECIE? Zostaję socjalistą. ;-)

 

O przyczynach niszczenia tradycyjnych miejsc pracy:

Jedną z przyczyn spadku udziału dochodów z pracy jest zastępowanie pracy ludzkiej przez automaty, komputery, roboty. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie stwierdzili, że prawie połowa miejsc pracy w USA jest zagrożona komputeryzacją. W ciągu następnych dwóch dekad 45 proc. zawodów zostanie zautomatyzowanych.

Główną przyczyną tych tendencji jest technologia – inteligentne maszyny, które mogą robić to samo co ludzie, tylko lepiej. Niektórzy na tym wygrywają – pracownicy obsługujący owe maszyny, menedżerowie organizujący tych pracowników, ludzie bardziej inteligentni, którzy potrafią się szybko uczyć. I sumienni podwładni, niezawodni, potrafiący grać w zespole. Pozostali tracą.

Sumienny podwładny potrafiący grać w zespole. To o tobie? Tak trzymaj. Warto być lojalnym, warto ciężko pracować.

 

Gadomski zadaje 2 bardzo, ale to bardzo ważne pytania:

Jak długo twoja branża okaże się odporna na automatyzację i globalizację?

 

Jakie zawody za 10, 20, 30 lat będą najbardziej poszukiwane i najbardziej odporne na procesy, które niszczą miejsca pracy?

Mówiąc wprost: czy i kiedy zabiorą nam naszą pracę? I kto będzie najbardziej wkurzony?

 

 

Odpowiedzi udziela The Economist. Bezpieczni będą ludzie posiadający umiejętności, których roboty NIGDY PRZENIGDY nie będą mogły opanować. Zawody wymagające zdolności manualnych (np. dentyści), umiejętności społecznych/ inteligencji emocjonalnej (terapeuci). Niezastąpiona z pewnością będzie też kreatywność/innowacyjność, dlatego nie lękajcie się ludzie świata reklamy.

 

Co z naszą branżą HR? Raczej spokojni powinni być specjaliści ds. ZZL, ale już na tradycyjne kadry/płace mogą zostać w przyszłości spokojnie zautomatyzowane.

 

Pozostali mają nawet bardziej przechlapane niż nasze kadrowe.

 

Pracujesz (jeszcze) w branży turystycznej?

Agencje turystyczne są pośrednikami, których wykorzystujemy do rezerwacji biletów lotniczych i hoteli. Dziś ich funkcję przejmują portale, takie jak Priceline, Orbitz, Expedia Travel czy Lataj.pl. Agenci zostali zastąpieni przez programy komputerowe i spadli do roli dozorców.

Dziś agenci turystyczni, a w przyszłości do piachu mają pójść takie zawody jak: telemarketer, sprzedawca detaliczny czy pośrednik nieruchomości – co w zasadzie nie powinno dziwić. Ale są też zaskoczenia: The Economist nie wróży przyszłości księgowym. Ich też mają zastąpić roboty. Telemarketerzy wylądowali w dobrym towarzystwie. ;-)

 

A zatem jaka rada dla tegorocznych maturzystów? Będę mało oryginalny. I powtórzę za moimi rodzicami, radzącymi mi 15 lat temu: zostań dentystą. Albo psychoterapeutą. Ale najlepiej… dentystą ;-)

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop