Powered by Ajaxy

Odmowa zatrudnienia po rozmowie kwalifikacyjnej? To nie zawsze twoja wina


odmowa po rozmowie kwalifikacyjnej
Na rozmowę kwalifikacyjną przychodzi 6-8 kandydatów. Pracę dostaje tylko 1. Dlaczego pozostali spotkali się z odmową? Takie pytanie stawia sobie każdy odrzucony kandydat. Odmowa to nie zawsze twoja wina. Sprawdź 4 powody odmowy bez winy kandydata.

 

Odmówili, bo jesteś za dobry

 

To bardzo częsta przyczyna rezygnacji z kandydata. Szukają młodszego specjalisty, a po rozmowie okazuje się, że mają do czynienia z ekspertem. Ekspertem na którego ich nie stać, ekspertem który będzie się nudził prostymi dla niego zadaniami i odejdzie z firmy przy pierwszej lepszej okazji. Rekruter może popełnić 2 błędy:

1. Zatrudnić osobę nie posiadającą wystarczających kwalifikacji

2. Zatrudnić osobę wyraźnie przekraczającą oczekiwania

Oba błędy wcześniej czy później niosą za sobą te same skutki – wyjście pracownika z organizacji.

 

Odmówili, bo nie pasujesz

 

nie-dostalam-pracy

Jeden z moich klientów miał bzika na punkcie kultury osobistej kandydatów. Szukał ludzi ugrzecznionych, formalnych, mało bezpośrednich. Takim zespołem było mu łatwiej kierować, jak sądzę taki zespół generował mu mniej napięć. Niezależnie od tego, czy było to trafne kryterium doboru, w efekcie odpadali dobrzy, choć trochę kontrowersyjni kandydaci. Czy to ich wina, że nie pasowali do przełożonego? U innych moich klientów ich bezpośredniość nie musiałaby przeszkadzać, a dla pewnej grupy mogłaby być nawet atutem.

 

 

Odmówili, bo choć spełniasz wszystkie kryteria, znalazł się ktoś kto spełnia je bardziej

 

Pozornie dla rekrutera komfortowa sytuacja: w wyniku rekrutacji znalazł więcej niż jednego kandydata spełniającego wszystkie kryteria. Jednocześnie zazwyczaj do obsadzenia mają tylko jeden etat. Wybierają kandydata subiektywnie najlepszego, posiadającego silniejsze referencje lub decyduje intuicja. Odrzucony miał po prostu pecha.

 

Odmówili, bo zablokował cię stres

 

Wielu kandydatów jest odrzucanych, ponieważ blokuje ich stres. Szczególnie widać to na sesjach AC. Podczas symulacji ludzie wylewają z siebie hektolitry stresu. Stres zaburza ich działanie i przeszkadza w korzystnej prezentacji. Reaktywność emocjonalna jest cechą temperamentu, a ten bardzo trudno regulować . Dlatego ciężko obwiniać samego siebie o czerwienienie się, łamiący się głos, mówienie od rzeczy czy nadmierną potliwość.

 

Odmowa zatrudnienia po rozmowie kwalifikacyjnej nie musi oznaczać, że jesteś słabym kandydatem. W grze zwanej rekrutacja możesz kontrolować zaledwie część zmiennych. Kontroluj to, co możesz. Zapomnij o tym, co jest poza tobą. Nie bierz porażki do siebie i próbuj dalej.

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop