Powered by Ajaxy

Czy w ogłoszeniach rekrutacyjnych warto umieszczać listę wymaganych cech osobowych?


Czy w ogłoszeniach rekrutacyjnych warto umieszczać listę wymaganych cech osobowych? Szybka odpowiedź wygląda tak:

 

original

 

A teraz zapoznaj się z uzasadnieniem.


99% ogłoszeń rekrutacyjnych wygląda tak samo: nazwa firmy, opis firmy, nazwa stanowiska, opis stanowiska, wymagania wobec kandydatów, warunki zatrudnienia i informacje o trybie aplikowania. Nuda, nuda, nuda ale widać tak musi być, ponieważ od lat nikt nie wymyślił niczego lepszego.

 

To czego jednak nie ogarniam, to umieszczania w ogłoszeniach rekrutacyjnych w wymaganiach wobec kandydatów cech osobowych. Od kandydatów wymagamy: wysokiej kultury osobistej, sumienności, kreatywności, dynamiczności, komunikatywności. Brakuje jeszcze: gotowości na wszystko, łagodności i uległości. ;-)

 

ogloszenie

 

Nie róbcie tego. Nie wpisujcie cech osobowych w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Zastanówcie się: po co umieszczamy w ogłoszeniach rekrutacyjnych wymagania wobec kandydatów? No dalej, zgadujcie (tutaj wstawmy czołówkę melodii z teleturnieju Jeden z Dziesięciu). Ok, z tego co ja pamiętam, robimy to po to, by rekrutację odpuścili kandydaci nie spełniający kryteriów. Ręka w górę: kto po przeczytaniu w ogłoszeniu „wymagamy wysokiej kultury osobistej, sumienności, komunikatywności” pomyśli:

Łeeee, takie ciekawe ogłoszenia… ale ja przecież jestem chamem

 

Wymagają sumienności? Szkoda, przecież ze mnie taki leń śmierdzący

 

Ech, szukają ludzi komunikatywnych. A ja nie mam gadanego

Znacie kogoś takiego? Nie?
Dlatego umieszczanie listy wymaganych cech osobowych nie działa.

 

Ukłony w kierunku Dominika, czytelnika Manifestu. Podesłał mi ciekawe wyniki badań Adzuna Polska z listą haseł najczęściej pojawiających się w ofertach pracy. Zobaczcie sami:

 

Print

 

Pojawienie się haseł: doświadczenie, wykształcenie, znajomość języków rozumiemy wszyscy. Umieszczamy je po to, by ziarna aplikowały, a plew odpuścił. Część kandydatów nie spełniających kryterium doświadczenia na podobny stanowisku nie zaaplikuje. I bardzo dobrze. To lubimy! Kryterium wykształcenia ma według mnie jeszcze większą siłę odstraszającą, ponieważ kandydatom trudniej manipulować informacjami o przebiegu edukacji.

 

imagesBadania Adzuna pokazują jednocześnie, że wpisywanie cech osobowych w ogłoszeniach rekrutacyjnych jest dość popularne. W Polsce mniej więcej w co 10-tym ogłoszeniu pojawia się hasło: komunikatywność lub samodzielność. W Brazylii wpisują praktyczności i wydajności. W Wielkiej Brytanii i RPA szukają ludzi z pasją, a w Kanadzie pożądaną cechą jest proaktywność. Zagadką pozostaje pytanie: co autorzy tych haseł mieli na myśli? Skąd kandydat ma wiedzieć, że jest wystarczająco proaktywny lub jest człowiekiem z „pasją”?

 

Umieszczanie cech osobowych w ogłoszeniach rekrutacyjnych to pomyłka, nic nieznaczący szum informacyjny, nieefektywna profilaktyka. Ten ruch nie spełnia swojej podstawowej roli – słabo komunikujący się, niesumienni i niezaangażowani w pracę kandydaci nadal będą wysyłali CV. W ogłoszeniu eksponujmy twarde kryteria: doświadczenie, wykształcenie, umiejętności. Zagadnienia osobowości drugiego człowieka dotkniemy później, przy pierwszym bezpośrednim kontakcie z kandydatem.

 

 

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop