Powered by Ajaxy

Papier ma wielką przyszłość?


paper

Pamiętacie swoją młodość? Matura i dyskusje z rodzicami z cyklu „Agnieszko, zależy nam na twojej przyszłości, dlatego musisz iść na dobre studia.” Czy wasi rodzice nie wspominali, że na studia warto iść, bo w życiu trzeba mieć „papier”? Mityczny „papier” – paszport do innego, lepszego życia? Wspominali? To oczywiście był głupi argument… żaden papier nie zastąpi wiedzy. Jednak czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Myślenie „uczę się, by zdobyć papier” utrzymuje się również po ukończeniu studiów, gdy kończy się rola studenta, a zaczyna rzeczywistość pracownika.

Implementacja, głupcze!

Pracownicy oczekują szkoleń, dofinansowania do studiów podyplomowych, certyfikatów i możliwości nauki języków obcych. Dzięki budżetom szkoleniowo-rozwojowymi HR próbuje zaspokoić te potrzeby. Jest kasa – jest tort do podziału. Pieniądze idą głównie na opłacenie trenerów, uczelni, logistykę, trochę kasy wydaje się na badanie potrzeb. Na implementację treści szkoleń zazwyczaj brakuje już środków i zaangażowania. I wiecie co? Prawie nikt nie widzi w tym żadnego problemu.

Po co ci szkolenie, jeśli nie stosujesz zdobytej wiedzy?

Pytam się: po co? Po co jeździć, uczyć się, odnotowywać nieobecność w pracy lub marnować weekend jeśli nie stosujesz w praktyce treści szkoleniowych? Na 27 sekundzie tego filmu macie odpowiedź na pytanie: do czego przyda mi się mój dyplom/certyfikat/zaświadczenie jeśli nie będę stosował zdobytych umiejętności w praktyce.
Pytam się: czyja to wina że w Polsce efekty szkoleń nie mają przełożenia na życie firmy? No czyja?

Pracownicy, przełożeni trenerzy i HR – proszę się podnieść.

A teraz wszyscy razem i zgodnie powtarzajcie za mną:

TO… NASZA… WINAAA…

Dokładnie. To nasza wspólna, solidarna wina. Cieszmy się, że za marnotrawienie środków szkoleniowych bardzo rzadko lecą głowy. W innym wypadku źli chłopcy od zwolnień grupowych mieliby prawdziwe żniwa. A teraz mam dla was propozycję:

Zacznijmy na poważnie zajmować się implementacją!

donkey_1

Albo następnym razem, gdy ktoś zawnioskuje o szkolenie z myślą o „papierze”, zróbcie z tymi pieniędzmi coś pożytecznego. Wydajcie je na paczki świąteczne dla dzieci albo zapomogi.

Szkolenie bez implementacji efektów jest po prostu pozbawione sensu.

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop