Powered by Ajaxy

Podwyżka pensji – jak zaopiniować wniosek?


wniosek o podwyzke
Źródło: Flickr.com

 

Pracownicy ds. ZZL otrzymują do zaopiniowania wnioski o podwyżkę pensji. Jeżeli w firmie nie ma ustalonej polityki wynagrodzeniowej, pojawia się dylemat: czy podwyżka się należy, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Odpowiedź jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. Przyjrzyjmy się im po kolei.

 

Czy firmę stać na podwyżki?

 

Podwyżki dla wybrańców w atmosferze zwolnień lub złych wyników spółki, mogą działać na zespół pracowników jak płachta na byka. Udzielając rekomendacji, po pierwsze zastanów się nad ogólną kondycją firmy. W warunkach kryzysu nie ma klimatu na podwyżki, a nawet nie wypada próbować ją uzyskać, co warto delikatnie uświadomić wnioskującemu menedżerowi.

 

Jaka jest wewnętrzna praktyka wynagrodzeniowa?

 

Czyli jak obecne wynagrodzenie danego pracownika kształtuje się na tle wynagrodzeń pracowników na podobnych stanowiskach. Wynagrodzenie najłatwiej odnieść do stanowisk zlokalizowanych w tej samej komórce organizacyjnej. Możesz spróbować odnieść wynagrodzenie danej osoby do stanowisk z innych komórek ale do tego musisz dysponować wynikami wartościowania stanowisk pracy. Pomyśl nad zmapowaniem stanowisk metodą Hay Group.

 

Jaka jest zewnętrzna praktyka wynagrodzeniowa?

 

Wykorzystując raporty z GUSu lub dostępne raporty wynagrodzeniowe (np. Sedlak&Sedlak) możesz sprawdzić medianę, kwartyl, percentyl wynagrodzeń na rynku. Analizując benchmark zwróć uwagę na:

• wielkość firmy (liczba zatrudnionych)

• branżę

• pochodzenie kapitału

• lokalizację stanowiska pracy (województwo, miasto)

A w wypadku konkretnego stanowiska:

• zakres odpowiedzialności – podobieństwo realizowanych celów

• rozwiązywanie problemów – podobieństwo skomplikowania rozwiązywanych problemów

• podobieństwo wymaganych umiejętności, wiedzy i doświadczenia

Dostęp do szczegółowych danych płacowych jest niestety płatny ale jeśli dobrze poszukasz, możesz znaleźć przydatne darmowe informacje, a nawet wyciągi z raportów płacowych.

 

Kim jest ten człowiek i co zrobił dla organizacji?

 

Udziel odpowiedzi na pytanie: czy ten pracownik rzeczywiście zasłużył na podwyżkę? Podczas weryfikacji skorzystaj z obiektywnych danych np.: wyników realizacji celów w ostatnich 12 miesiącach, wyników oceny okresowej, wyników DC. Sprawdź jak pracownik radził sobie w projektach, czy nie uzyskał specjalnych nagród/wyróżnień, zweryfikuj referencje u jego klientów wewnętrznych. Sprawdź historię uzyskanych przez niego podwyżek.

 

cytatDla każdego pracownika motywująca kwota podwyżki będzie inna, a jedyny wspólny wyznacznik dla wszystkich to deklaracja, że chciałoby się zarabiać jak najwięcej. Często pracodawcy decydują się na 5%-10% podwyżkę stawki wynagrodzenia zasadniczego. 20% to już haj lajf. Pamiętaj, by podejmując decyzję o podwyższeniu pensji zasadniczej, uwzględnić w analizie inne składniki wynagrodzeń (dodatki, premie i benefity).

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop