Powered by Ajaxy

Czy umieszczać zdjęcie w CV?


03d8e77bc395ef51ce0d4d373a643a47Mój ranking 4 najsłabszych tekstów wypowiadanych przez rekruterów podczas analizy aplikacji:

Miejsce czwarte: Kandydatka nie dołączyła listu motywacyjnego – nie czytam CV.
Miejsce trzecie: Ten facet się nie nadaje, w tym zdaniu zabrakło przecinka. Z pewnością jest nieuporządkowany.
Miejsce drugie: Zabrakło klauzuli o deklaracji zgody na wykorzystywanie powierzonych danych osobowych. To świadczy o braku motywacji.

And the winner is (rozbrzmiewają fanfary)…

Nie muszę czytać CV! Wystarczy, że spojrzę na zdjęcie i już wiem czy kandydat nadaje się do tej pracy

No dobra, wyzłośliwiłem się a teraz będę już pisał na poważnie. Rekruterzy mają pracować w oparciu o weryfikację kryteriów selekcyjnych. Często jednak wyciągają wielką pałę na małą muchę. Odrzucają kandydatów na podstawie mniej istotnych przesłanek. Weźmy takie zdjęcie w CV. Co mówi zdjęcie poza informacją o aparycji kandydata? Niewiele. Z drugiej strony zdecydowanie odradzam kandydatom bagatelizowanie istotności fotografii. Kiedy wybieramy zdjęcie do naszego CV, róbmy to z głową. Nieodłącznym elementem rekrutacji jest ocena, a ocenie kandydata teoretycznie może podlegać wszystko.

 

Po pierwsze: zamieść zdjęcie w CV

 

Aplikacja to nic innego jak reklama naszej osoby. Najłatwiej przyrównać ją do ulotki, a ulotka jak sama nazwa wskazuje: jest ulotna. Przy pierwszym przesiewie rekruter poświęca analizie aplikacji maks kilkadziesiąt sekund. CV musi zatem zwrócić jego uwagę.

Jeżeli chcemy się odróżnić, być zapamiętanym, to warto wykorzystać w tym celu nasze najlepsze zdjęcie, czytaj: najbardziej pasujące do budowanego przez nas wizerunku. Jeśli zwróciliśmy na siebie uwagę, zostaniemy zapamiętani, a to pierwszy ważny krok zbliżający nas do zaproszenia na rozmowę.

 

Odróżnij się lub giń

 

90% aplikacji niczym się od siebie nie różni. Dlatego Ty musisz się odróżnić. Wyeksponowaniem kluczowego przekazu, atrakcyjną szatą graficzną CV lub zdjęciem.

robby leonardi

Fotografia powinna wspierać budowany przez nas wizerunek. Uważasz, że jesteś ekspertem? Wyglądaj jak profesjonalista. Jesteś osobą kreatywną? Zamieść nieszablonowe foto. Zobacz jak kreatywnie do sprawy podszedł Robby Leonardi. Chcesz pracować w obsłudze? Zadbaj o to, by wzbudzić sympatię. Każdy element Twojego CV musi być spójny z tym, co chcesz przekazać pracodawcy.

 

Przyjacielu! Nigdy, nigdy, nigdy nie narażaj się na perspektywę kontrowersyjnego odbioru

 

Zdjęcie to miecz obusieczny. Może wspierać budowanie pozytywnego wizerunku, może go też zburzyć. Szczególnie młodzi ludzie i osoby 50+ samo okaleczają swoje CV źle dobraną fotografią. Wybierając zdjęcie trzymaj się podstawowej zasady: po pierwsze nie szkodź sobie nieadekwatną (kontrowersyjną, głupią, brzydką) fotografią. W ten sposób unikniesz groźnych raf. Koleżanki mówią, że Twoje zdjęcie z wakacji jest super? No i co z tego? Nie ryzykuj. Zalecam aktualne, biznesowe (w koszuli i krawacie, bez krzykliwych ozdób) zdjęcie wzbudzające sympatię.

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop