Powered by Ajaxy

Propaganda rozwoju osobistego – opuszczanie strefy komfortu


strefa komfortu

 

Brian Tracy, Spencer Johnson i Anthony Robbins - tak jak wielu z was cenię sobie i chętnie sięgam po ich książki. „Kto zabrał mój ser”, „Potęga pewności siebie” czy „Obudź w sobie olbrzyma” to pozycje inspirujące, choć jednocześnie przepełnione propagandą rozwoju osobistego.

 

W poradnikach rozwoju osobistego obowiązuje zasada: bij w strefę komfortu. Strefa komfortu to twoje przyzwyczajenia, standard życia, praca, rytm dnia. Dla Tracy’ego i spółki strefa komfortu to bardzo bardzo ale to bardzo złe miejsce. Miejsce dla przegranych, przestraszonych i nieszczęśliwych ludzi. Podobno wystarczy je jednak opuścić i zadziewa się magia. Naprawdę bezkrytycznie to kupujesz?

 

Prawda głoszona przez guru rozwoju osobistego o opuszczaniu strefy komfortu to tylko jedna z prawd. Jest też inna prawda. Prawda doskonale znana nam wszystkim ale trudno ją odnaleźć w poradnikach. Tę prawdę znajdziesz za to tutaj – na Manifeście. Za chwilę ją wypunktuję.

 

Opuszczamy strefę komfortu, bo musimy

 

Propaganda rozwoju osobistego zachęca do opuszczania strefy komfortu z własnej inicjatywy. Bardzo mało ludzi robi to jednak dobrowolnie. I trudno się temu dziwić. Dotknęło cię zwolnienie, rozstanie, utraciłeś to co kochałeś? Stanąłeś w obliczu realnego niebezpieczeństwa i nie masz wyjścia. Kiedy płyniesz statkiem, wsiadasz do szalupy i odpływasz w nieznane, ponieważ znalazłeś się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Robisz tak dlatego bo musisz, a NIE dlatego że chcesz.

 

Opuszczanie strefy komfortu jest niebezpieczne

 

W wielkim uproszczeniu guru rozwoju osobistego radzą mniej więcej tak: stawiaj sobie cele, a następnie opuść swoją strefę komfortu, walcz i osiągaj sukces. Jeśli mamy odpowiednio dużo determinacji, szczęścia i umiejętności być może uda nam się ten sukces osiągnąć. Ale nie zawsze tak się dzieje. Szczęście może nas opuścić. Z wiekiem energii do walki jest coraz miej. Często zwyczajnie brakuje nam umiejętności. Nie lubimy naszej pracy? Być może nie znajdziemy lepszej. Być może nie znajdziemy nawet porównywalnej. Często zmiana = gorzej. Opuszczanie strefy komfortu jest niebezpieczne. O niebezpieczeństwach opuszczenia strefy komfortu guru rozwoju osobistego piszą niechętnie.

 

Brian+tracyOpuszczenie strefy komfortu nie jest warunkiem rozwoju

 

Propaganda głosi, że ludzie sukcesu osiągnęli swoje cele dzięki opuszczaniu strefy komfortu. To prawda ale tylko do pewnego momentu. Głodny kot poluje i walczy o pożywienie. Syty staje się leniwy i wybredny. Szybko przyzwyczaja się do wygód. Kiedy ludzie sukcesu osiągają swój cel, bardzo często skupiają się głównie na poszerzaniu swojej strefy komfortu. Skupiają się na wygodzie. To wcale nie oznacza, że przestają się rozwijać. Oddają się pasjom. Znajdują coraz więcej czasu na przyjemności. Poświęcają się swojej rodzinie. Pragną na zawsze osiedlić się  i rozwijać w strefie komfortu, a NIE poza nią.

 

Najprawdopodobniej każdy z nas kiedyś będzie musiał opuścić swoją strefę komfortu. To normalne. Taki jest stan rzeczy. W dniu kiedy przytrafi się nam to nieszczęście, lepiej by guru od rozwoju osobistego nie spotkał nas na swojej drodze. Kiedy zacznie sprzedawać swoje rady, istnieje ryzyko że ktoś z nas nie wytrzyma. I sprzeda mu w zamian cios w nos.

 

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop