Powered by Ajaxy

Rynek pracownika, głupcze!


rynek pracownika

Źródło: Flickr.com

 

Kilka dni temu wziąłem udział w konferencji Wyzwania HR w Sopocie. Podczas prelekcji poświęconej rekrutacji w IT, prowadząca prezentację podkreśliła, że w jej branży to pracownik dyktuje warunki pracodawcy. Po tym oświadczeniu z tyłu usłyszałem głośne westchnięcie jednej z uczestniczek. Niestety – powiedziała.

To niestety było głupie. Pozornie my, ludzie branży HR, powinniśmy cieszyć się z obowiązującego w Polsce rynku pracodawcy. W takich warunkach to pracodawca dyktuje warunki gry. Na rynku pracy jest więcej kandydatów, a wielu z nich jest gotowych pracować za niewielkie pieniądze. Można sobie wybierać…

 

 

… i w zasadzie nie trzeba się starać. Dajesz ogłoszenie, zapraszasz ludzi na rozmowę i dociekliwie pytasz: „proszę mi opowiedzieć o pana wadach i zaletach.” Łatwizna.

 

Ale tak jak pisałem, to tylko pozory. Rynek pracodawcy jest dobry dla pracodawcy, ale nie dla ludzi branży HR. Dlaczego? Ponieważ na rynku pracodawcy zapotrzebowanie na nasze usługi zawsze będzie mniejsze.

 

Pamiętacie 2008 rok? To był piękny rok! Rok, w którym stopa bezrobocia w Polsce zeszła poniżej 10%. Kto w tym czasie pracował w doradztwie personalnym wie, że w 2008 roku interes rekrutacyjny kwitł. A kiedy kwitnie rekrutacja, pozostałe usługi HR również mają się dobrze. Marzę o tym, by stopa bezrobocia w całej Polsce wynosiła około 5% – tak jak w Warszawie czy Poznaniu. Byłoby wspaniale, gdyby w każdej branży pracodawca musiał rywalizować o pracownika tak, jak w branży IT. Rynek pracownika = robota dla HR-owca. Pomyślcie tylko. Wszystko zaczęłoby się kręcić. Nasza branża byłaby silniejsza. Więcej klientów, więcej HR-owców, więcej usług, więcej wiedzy i więcej możliwości.

 

A dziś? Dziś musimy codziennie udowadniać swoją przydatność. A kiedy przychodzą naprawdę złe czasy, pracodawca rezygnuje z usług, bez których może się obejść. Jak często jego myśli kierują się w stronę twojego działu HR? Jak sądzisz?

 

Rynek pracownika, głupcze.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop