Powered by Ajaxy

[DLA REKRUTERÓW] Dlaczego NIE lubię słowa selekcja?


charlesdarwin.png

 

Zastanawiam się kto to wymyślił. Kto wpadł na ten genialny pomysł. Kto był taki mądry i wpakował nas wszystkich w pułapkę. I ilu z nas do dziś nie może się z niej wydostać. Kim był ten artysta, który jako pierwszy użył określenia selekcja kandydatów? Kim?

 

Nie lubię tej osoby, bo nie lubię słowa selekcja. Fatalnie się kojarzy.

 

Dowód? Synonimy.

 

Synonimy do słowa selekcja z moimi pierwszymi skojarzeniami w nawiasie.

 

Branka (Rosjanie w Polsce w 1862 r.), czystka (politycy po zdobyciu władzy), eliminacja (przeciwnika), odrzut (przeszczepu), odsiew (na studiach), przesiew (badanie), przesłuchanie (na policji), rugowanie (chłopów), segregacja (śmieci), usunięcie (zęba), wykluczenie (społeczne).

 

Wikipedia: selekcja to dobór dokonywany przez eliminację.

 

Dżizas. To brzmi strasznie. Słabi wymierają, silni grają dalej. Obóz odosobnienia. Utylizacja. Wielki inkwizytor. Wielki selekcjoner. Pracownik HR. Ty, we własnej osobie.

 

Prymitywny darwinizm.

 

Czasem strzelamy sobie samobóje. Kochamy snuć nasze rozważania o budowaniu atrakcyjnego wizerunku pracodawcy, candidate experience (oh oh), motywującym środowisku pracy. Pouczamy menedżerów, zarządy i siebie nawzajem. A wywracamy się na prostych sprawach. Na etykietach. Na niezrozumiałych lub nieludzko brzmiących nazwach. Podmiotem naszej pracy jest człowiek, ale język opisujący naszą pracę jest prawdziwy jak spot Magdaleny Ogórek. Fraza selekcja kandydatów wyświetla się w Google – uwaga – ponad 38 000 razy. Trzydzieści osiem tysięcy razy. Facepalm.

 

Nie lubię słowa selekcja. Jego popularność w branży NIE jest zasłużona. A ponad wszystko: szkodzi.

 

Młodzi kandydaci się nas boją. U tych z dłuższym stażem często strach przeradza się w pewną niechęć i nie zawsze pozytywną ocenę naszych kompetencji. Zdaję sobie sprawę z faktu, że jest to pewna generalizacja – w rzeczywistości dla wielu z nich jesteśmy zwyczajnie beznadziejni! Skąd ta niechęć? Również przez nasz dziwny język. Kiedy powiesz kandydatowi, ubiegającemu się o pracę – zdarzenie samo w sobie stresujące – że w wyniku zakończonego z sukcesem etapu rekrutacji zostanie poddany procesowi selekcji to jak myślisz, czy wywołasz w nim dodatkowe napięcie? Dużo dodatkowego i zbędnego napięcia!

 

Z pewnością cieszymy się lepszym odbiorem społecznym niż związkowcy, politycy i działacze PZPN. Jednak do strażaków, pielęgniarek i ratowników medycznych droga daleka. Możemy to zmienić. Razem. Jeszcze dziś.

 

Mam propozycję.

 

Nie wyglądaj jak selekcjoner. Wyglądaj jak profesjonalista.

 

Wykreślmy słowo selekcja z naszego słownika. Wykreślmy je z tytułów książek, nazw przedmiotów akademickich, naukowych publikacji, blogów i seminariów. Wywalmy je w kosmos.

 

Zastąpmy selekcję słowami mniej popularnymi, ale wywołującymi zdecydowanie lepsze skojarzenia:

Rekrutacja i wybór kandydatów,

rekrutacja i dobór kandydatów,

albo po prostu: rekrutacja kandydatów – poza nami i tak nikt nie zauważy braku logicznego dopełnienia.

Byleby nie selekcja.

 

Kto ze mną? Dajcie znać w komentarzu.

 

Albo tutaj

 

Fanpage Facebook

 

lub tutaj

 

Lista dyskusyjna Linkedin

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


 • http://www.miejskieprzygody.pl/ Agnieszka Ogonowska

  Mariuszu, świetny tekst! Zgadzam się w pełni. „Selekcja” dla mnie brzmi w ogóle dość odhumanizowująco… Jestem za samym „rekrutacja kandydatów”. Dla zdecydowanej większości kandydatów zestawienie „rekrutacja i selekcja” i tak brzmi jak masło maślane ;-)

  • Mariusz Bzdęga

   Dzięki Agnieszka, cieszę się że tekst Ci się podobał. :)

  • Monika M

   Agnieszko, patrząc z bardziej „teoretycznego” punktu widzenia to nie zupełnie jest masło maślane:
   Rekrutacja – to proces pozyskania kandydatów
   Selekcja – to proces wyboru pracownika poprzez „odsiew” kandydatów ubiegających się o stanowisko w organizacji
   W pewnych sytuacjach możemy mówić o „rekrutacji” jako o całości, w innych warto wyodrębnić pewne etapy/elementy.

 • Monika M

  Bardzo ciekawy, inspirujący tekst. Tylko dlaczego nie „odczarować” negatywnego odbioru słowa selekcja? Osobiście selekcja kojarzy mi się bardziej z obiektywnymi wskaźnikami (czyli z merytoryką), natomiast wybór lub dobór z czymś własnym „widzi mi się” i tzw. „feelingiem”. (Kojarzy mi się też z programem pewnym telewizyjnym sprzed lat…). Niestety nie ma co się oszukiwać i mydlić sobie oczu, ale selekcja jest wyborem najlepszych kandydatów poprzez eliminację tych którzy nie spełniają pewnych kryteriów i właśnie ten proces ma miejsce, nieważne jak ładnie go nazwiemy. Kandydaci powinni być świadomi, że w czasie rekrutacji są oceniani wg. pewnych kryteriów i rywalizują w tym zakresie z innymi (a jak na razie nie ma efektywniejszego sposobu doboru kandydatów niż ocena i selekcja, jeśli jestem w błędzie proszę mnie poprawić). Pozwoliłam sobie na przegląd synonimów słów wybór i dobór i znalazłam m.in.:

  wybór = bezdyskusyjność, czystka, eliminacja, eliminowanie, ocena, odsiew, orzeczenie, osąd, pogląd, przeświadczenie, punkt widzenia, redukcja, rugowanie, sąd, segregacja, selekcja, selekcjonowanie, ustalenie, usunięcie, werdykt, wykluczenie, wyłączenie…

  dobór = czystka, dobieranie, dokrawanie, dopasowanie, dopasowywanie, dostosowanie, dostrajanie, eliminacja, eliminowanie, maskarada, myszkowanie, obieranie, obiór, odsianie, odsiew, odsiewanie, podporządkowywanie, przebieranie, przesiew, przykrawanie, przystosowywanie, redukcja, segregacja, selekcja, selekcjonowanie, sito, składanie, sort, sortowanie, sunięcie, usuwanie, wybieranie, wybór, wybranie, wyeliminowanie, wykluczenie, wyłączenie, wyodrębnienie…

  Czy naprawdę brzmią lepiej? One też kiedy weszłyby w życie za chwilę mogą brzmieć równie „odhumanizowująco”, jeżeli nic się nie zmieni w podejściu do kandydatów. Proponuję, abyśmy odczarowali słowo „selekcja”.

  źródło: http://synonim.net/

Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop