Powered by Ajaxy

Show must go on, czyli co zrobić kiedy pracownik odchodzi [NARZĘDZIE]


the-end

Źródło: Flickr.com

Pracownik może odejść z firmy ponieważ znalazł inną pracę, czytaj: zapewne nie układało mu się z przełożonym. Alternatywnie to przełożony postanowił rozwiązać umowę, czytaj: zapewne nie układało mu się z podwładnym.

Teraz będę straszył. Czy wiesz, że wkurzony na przełożonego/firmę pracownik może:

• oczerniać produkty pracodawcy

• napisać na Facebook, że jego były pracodawca jest beznadziejny

• zrobić film o tym, jak gówniany jest jego pracodawca i zamieścić go na Youtube

• rozważać skierowanie sprawy na drogę sądową

Zaniepokojony? Możesz zminimalizować ryzyko. Kilkoma prostymi działaniami możesz sprawić, że wyjście pracownika z firmy będzie znacznie mniej bolesne.

Pracownik chce odejść? Dowiedz się dlaczego [NARZĘDZIE]

Bardzo prostą metodą oczyszczenia atmosfery w wypadku odejścia pracownika z jego inicjatywy jest wywiad na zakończenie zatrudnienia. Przykładowe pytania do wywiadu znajdziesz w części dla zarejestrowanych użytkowników. Tutaj możesz pobrać narzędzie. Literatura tematu mówi, że wywiad przeprowadza HR lub przełożony. Jednak przełożony przeprowadzający wywiad to głupi pomysł. Jak już wspominałem, pracownik odchodzi, bo zapewne nie układało mu się z przełożonym. Dlatego rozwiązanie, aby były przełożony przeprowadzał wywiad do mnie nie przemawia.

Jeśli to tobie, drogi ekspercie HR, powierzono zadanie przeprowadzenia wywiadu to nie utyskuj na swój los i zrozum, że warto wykonać to działanie. Odchodzący pracownik może pomóc ci zrozumieć dlaczego twoi menedżerowie lub firma są tak bardzo do bani. Uwierz mi, prawie na pewno odchodzący pracowni będzie mile zaskoczony, że ktoś zechce z nim rozmawiać. Idę o zakład, że będzie chciał z tobą gadać. Sam zobaczysz: będziesz przecierał oczy ze zdziwienia widząc, jak bardzo szczerze pracownik z tobą rozmawia.

Jeśli to pracodawca chce się rozstać, pomóż pracownikowi w znalezieniu nowego miejsca pracy

I to wcale nie musi być wypasiony outplacement. Umów się z pracownikiem na jednorazową indywidualną konsultację, a jeśli zwolnienie dotyczy większej liczby pracowników, przygotuj szkolenie o tym, jak szukać pracy. Jesteś rekruterem i z tym tematem poradzisz sobie równie dobrze jak doradcy zawodowi. Podziel się swoją ekspercką wiedzą z zakresy przygotowania najlepszego CV i listu motywacyjnego, prowadzenia kampanii poszukiwania pracy, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przygotowując się skorzystaj np. z Jeffa Taylora „Jak efektywnie poszukiwać pracy: wykorzystanie metody firmy Monster.”

Pamiętaj: każde odejście ma wpływ na pozostałych pracowników. Swoimi działaniami potraktuj odchodzących ale żniwa zbierzesz wśród tych, którzy zostali. Jak śpiewał Freddie Mercury: show must go on.

 

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop