Powered by Ajaxy

Trybunał Konstytucyjny – osoby zarabiające na umowach śmieciowych mogą należeć do związków zawodowych


 

Trybunał Konstytucyjny ogłosił kilka dni temu bardzo interesujące orzeczenie. Ograniczenie udziału w związkach osób zarabiających poza stosunkiem pracy jest niekonstytucyjne. Wyrok TK oznacza, że zatrudnieni na „śmieciówkach” będą mogli należeć do związków.

 

Stopień uzwiązkowienia w Polsce systematycznie spada i jest jednym z niższych w Europie. Globalna konkurencja powoduje, że praca na etacie staje się przywilejem wybranych. Mowa jest nawet o nowej klasie prekariatu.

 

Wyrok niewątpliwie związki zawodowe wzmocni. Szacuje się, że ok 35-45 % osób czynnych zawodowo jest zatrudnionych w formie umów cywilnoprawnych lub na zasadzie samozatrudnienia. Związki liczą więc na przypływ nowych członków. W trend wpisuje się także projekt stopniowego ozusowania umów cywilnoprawnych.

 

Czy jednak mali przedsiębiorcy przyswoją takie zmiany? Czy nie doprowadzi to do zwiększenie szarej strefy i w rezultacie do spadku poziomu gwarancji dla osób zatrudnionych w formach innych niż umowa o pracę? Polska buduje swoją pozycję konkurencyjną m.in. na elastyczności rynku pracy.

 

Z drugiej strony problem musi zostać rozwiązany i ucywilizowany, co podkreślają właściwie wszyscy eksperci.

 

Z punktu widzenia prawnego, kierunek ewentualnych zmian pozostaje niewiadomą. Trybunał zostawił ustawodawcy wyraźną wskazówkę, ale praktyczna realizacja zmian pozostanie w rękach parlamentu. Wyrok otwiera przed nami wiele pytań.

 

————————–

 

Sprawę Trybunał rozstrzygał na wniosek OPZZ i orzekł, że art. 2 ust 1 Ustawy o związkach zawodowych w zakresie, w jakim ogranicza wolność tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osobom wykonującym pracę zarobkową niewymienionym w tym przepisie, jest niezgodny z Konstytucją. Przepisy ten stanowi, że:

 

Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami.

Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego czytamy, że “zakres ustawowych gwarancji zrzeszania się w związkach zawodowych jest – w sferze podmiotowej – za wąski w stosunku do unormowań konstytucyjnych (…)“, a “proste odesłanie w ustawie o związkach zawodowych do kodeksowej definicji pracownika nie gwarantuje możliwości zrzeszania się w związkach wszystkim osobom objętym zakresem gwarancji konstytucyjnych. Ustawodawca powinien urzeczywistnić możliwość korzystania z wolności zrzeszania się w związkach zawodowych przez wszystkie osoby, które na gruncie konstytucyjnym zaliczają się do kategorii pracowników.

 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 02 czerwca 2015 roku K1/13.

 

michal_trowskiRadca prawny Michał Trowski – współwłaściciel Kancelarii Mikolcz Trowski i Wspólnicy. Posiada bogate doświadczenie zarówno w obsłudze krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych, a także osób fizycznych. Ukończył studium prawa angielskiego i europejskiego Cambridge Diploma in English and European Law oraz pilotażową edycję Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowaną przez amerykański uniwersytet Chicago-Kent College of Law oraz Wydział Prawa i Administracji UG. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie korporacyjnym, autorskim oraz prawie pracy. Wiele lat pracował jako prawnik korporacyjny, w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, a także jako członek organów spółek prawa handlowego.

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: , , ,


 • Ola

  Związki zawodowe to pozostałość po poprzednim okresie, z drugiej strony ciężko się dziwić ludzią, że próbują gromadzić się w siłę i walczyć o lepsze jutro. Według badań jednak duża część zatrudnionych Polaków jest zadowolona z pracy: https://blog.isivi.pl/zadowolenie-z-pracy/

  • Cogito ergo sum

   „Związki zawodowe to pozostałość po poprzednim okresie” ?
   Co ma Pani na myśli konkretnie ?
   Jak wiadomo każdy okres zawsze mija … więc zawsze jest jakiś poprzedni okres, to naturalne. Na przykład w Wielkiej Brytanii związki zawodowe są liczne i silne, a nie było tam takiego „poprzedniego” okresu jak u nas w Polsce.
   Więc myślę, że związki zawodowe to nie kwestia „okresu” :)

Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop