Powered by Ajaxy

Jak wyznaczyć cele? [POBIERZ NARZĘDZIE] i [IKONOGRAFIKA]


cele, MBO, ZPC, zarządzanie przez cele
Źródło: Flickr.com

 

Menedżer stawia, monitoruje i rozlicza cele. Przełożeni nie zawsze radzą sobie z tym zadaniem. W takich przypadkach HR powinien udzielić wsparcia. Jak? Usiądź wygodnie i czytaj.

 

Zadaj właściwe pytania

 

Uwaga. Będzie banalnie. Otóż: cele muszą być SMART. Widzę twój ironiczny uśmiech mówiący: Hoooo Mariusz! Tego się nie spodziewałem. Warto wchodzić na tego twojego bloga.

 

Ok, to że cele muszą być SMART wiemy wszyscy. Zastanawiałeś się jednak kiedyś, jakie pytania zadać, by pomóc menedżerowi przeprowadzić „smartowanie” celów? Z pomocą przychodzi nam Wywiad Wspierający Formułowanie Celów, udostępniane przeze mnie całkowicie za darmo zarejestrowanym użytkownikom.

 

Aby pobrać narzędzie zarejestruj się -> tutaj

 

Jeżeli jesteś już zarejestrowany zaloguj się -> tutaj

 

Pomóż określić rolę pracownika

 

W zależności od postawy pracownika, jego miejsca w organizacji, okoliczności i zadań stosujemy różne tryby uzgadniania celów z pracownikami. Niech twój menedżer sam wybierze tryb najbardziej mu odpowiadający. Specjalnie dla ciebie przygotowałem ikonografikę prezentującą 3 tryby wyznaczania celów

tryby wyznaczania celów, ikonografika, tryb konsultacyjny, tryb partycypacyjny, tryb informacyjny

 

Mierniki, mierniki!

 

Cel bez miernika to samochód bez tablicy rozdzielczej. Wspierając menedżera w określaniu wartości mierników pamiętaj:

• Mierniki mogą być proste (np. 10), złożone (np. X/Y=P ) lub indeksowe (np. atmosfera w pracy + warunki zatrudnienia + możliwości rozwoju = poziom satysfakcji pracowników)

 

• Każdy cel musi zawierać przynajmniej jeden ale nie więcej niż dwa mierniki realizacji

 

• Definiując mierniki zastanówcie się co jest produktem pracy pracownika

Niech Wielki Brat czuwa

 

Nakłoń menedżera, by już podczas rozmowy wyznaczającej cele ustalił z pracownikiem terminy rozmów monitorujących. Przełożony powinien monitorować poziom realizacji celów tak często, jak uzna za konieczne. W razie potrzeby przełożony powinien podczas rozmowy monitorującej udzielić pracownikowi wsparcia w realizacji celów.

 

Profesjonalne doradztwo w zakresie stawiania celów zapewni ci wdzięczność klientów wewnętrznych i zwiększy twoją wartość w firmie. Warto budować ekspercką pozycję w tej dziedzinie.

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi: ,


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
https://t.co/luc2wfVbJL Companies opposed the recent executive order on immigration #Trump #EmploymentBrand 

Grupa Trop