Powered by Ajaxy

Zwolnienie pracownika? Zrób to szybko


up_in_the_air_jason_reitman_george_clooney_movie_image_03

 

Zadam dziś dramatyczne pytanie: gdybyś musiał obciąć sobie palec, ciąłbyś szybko czy piłował powoli?

 

 

Podobnie jest ze zwolnieniami. Jeżeli podjęto decyzję o rozstaniu z pracownikiem – tnij szybko.

 

Jaka rola HR?

 

Zwolnienie drugiego człowieka to trudne zadanie. Jak bardzo trudne? Bardzo.

 

 

Jeśli pracujesz w HR i odnajdujesz w zwolnieniach radość – pomyśl o zmianie zawodu. Psychopatom dziękujemy. Z drugiej stronu nasza praca polega na wspieraniu menedżerów w każdej sytuacji związanej z tzw. sprawami pracowniczymi. Wybrałeś HR, bo chciałeś pomagać ludziom? Więcej okazji do pomocy innym będziesz miał jako opiekun socjalny. HR wspiera biznes (menedżerów), a priorytetem menedżerów jest realizacja celów. Realizacja celów NIE zawsze wiąże się ze zwiększeniem poziomu satysfakcji pracowników. Mam kolejną złą wiadomość: czasem realizacja celów polega na zmniejszeniu etatyzacji.

 

Powiało chłodem? Siląc się na czułość: również pracownikom stojącym w obliczu zwolnienia możemy pomóc. Rolą HR-u jest przeprowadzenie zwolnienia w zgodzie z przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego. Staramy się zmniejszyć ból pojawiający się przy zwolnieniu. Stąd nasze exit interview, outplacementy, szkolenia dla menedżerów z rozmów na zakończenie zatrudnienia i dzisiejsza rekomendacja: jeżeli możesz – tnij szybko.

 

Z jakim dniem rozwiązujemy umowę/zwalniamy pracownika ze świadczenia pracy?

 

Kiedy zapada decyzja o zwolnieniu, pojawia się pytanie: z jakim dniem rozstać się z pracownikiem? Odpowiedź brzmi: możliwie jak najszybciej. Dlaczego? Przynajmniej z kilku powodów.

 

Jakość pracy osoby „na wylocie” może być niższa. Tylko prawdziwi profesjonaliści po informacji o zwolnieniu potrafią w okresie wypowiedzenia pracować równie dobrze, jak przed tą informacją. Pytanie jak często zwalniasz profesjonalistów?

 

U zwolnionej osoby w sposób naturalny rodzi się poczucie krzywdy. Taki człowiek może odreagowywać w pracy. Jaki ma to wpływ na resztę zespołu? Naprawdę wierzysz, że im to nie robi?

 

Last but not least: jeżeli osoba zwalniania ma dostęp do informacji poufnych (np. CRM), w interesie pracodawcy jest jak najszybsze odcięcie pracownika od wiedzy.

 

A co z pracownikiem? Szybkie rozstanie ułatwi mu zaakceptowanie nieuchronnej zmiany. Będzie mógł skupić się na poszukiwaniu nowej roboty. Jeśli otrzyma wynagrodzenie jak za okres wypowiedzenia lub zostanie zwolniony ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, należy uświadomić pracownikowi, że szybkie odsunięcie od obowiązków jest dla niego obiektywnie najkorzystniejsze.

 

I właśnie dlatego lepiej ciąć szybko niż piłować powoli. Choć niestety, zdarza się że szybkie cięcia zwyczajnie nie są możliwe.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle+

Tagi:


Autor

Cześć. Nazywam się Mariusz Bzdęga i jestem twórcą bloga ManifestHR.pl. Ponieważ jest to blog w którym piszę o HR, kliknij a znajdziesz informacje o moich doświadczeniach zawodowych. Więcej...

Koniecznie przeczytaj

Twitter

@MBzdega @@MBzdega
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
Great Leaders Know When to Ask for Help and How to Do It https://t.co/w1EUqagvoL 
ManifestHR.pl
Mariusz Bzdęga  @@MBzdega
RT @EnergaSA: Pierwsza drużyna @BG_1930, z logiem #Energa na koszulkach, już jutro o godz. 17 rozpocznie sezon na murawie NSR. Widzimy się… 

Grupa Trop