Co to jest „personal branding”?

To jak postrzegają nas inni jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważne. Zwłaszcza dlatego, że możemy być obserwowani zarówno w świecie realnym, jak i w Internecie.

To jak postrzegają nas inni jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważne. Zwłaszcza dlatego, że możemy być obserwowani zarówno w świecie realnym, jak i w Internecie. Warto więc zadbać o swój wizerunek. W przypadku osób zajmujących się działalnością publiczną jest to wręcz obowiązkowe. Personal branding staje się więc częścią życia coraz większej liczby osób. Jednocześnie wzrasta ilość specjalistów, którzy pomagają wykreować oryginalną i spójną markę osobistą pozwalającą wyróżnić się wśród innych. Sprawdź czym jest personal branding, jakie przynosi korzyści oraz dlaczego warto poświęcić mu uwagę!

Czym jest personal branding?

Personal branding narodził się w Stanach Zjednoczonych. To tam znaleźć można wielu specjalistów, którzy pomagają największym tego świata zbudować solidny wizerunek. Konsultanci z zakresu personal brandingu współpracują tam z przedstawicielami polityki, nauki, czy biznesu. Realizują przy tym idee, które również w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne. Personal branding stawia sobie za cel wyróżnienie danej jednostki na tle innych osób, a jest to możliwe dzięki indywidualnemu podejściu. To próba uzmysłowienia współczesnym ludziom, że są oni marką. Jest to więc budowanie swojego profesjonalnego wizerunku, poprzez odpowiedni dobór postaw i sposobów zachowania się, które kształtują naszą osobę w oczach ludzi wśród których funkcjonujemy i działamy. Nie dziwi więc fakt, że zjawisko to opiera się na kilku etapach, których jednoczesne zaistnienie jest niezbędne. Proces tworzenie marki osobistej powinien być przemyślany, kreatywny i przede wszystkim odwołujący się do rzeczywistych motywacji przyświecających osobie tworzącej swój wizerunek. Personal branding łączy w sobie elementy coachingu, psychologii, wskazuje również jak czerpać wzorce od mentorów i autorytetów.

Jakie są etapy tworzenia swojego wizerunku?

Kreowanie własnego wizerunku to proces, który musi być przemyślany i zorganizowany. Dlatego też warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu. Dobrym wyjściem jest chociażby postawienie na fachową pomoc, której udzielić może specjalista w tym zakresie. Jednak zbudować swoją markę można także na własny rachunek. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu następujących etapów:

 • przeanalizuj jakie wartości najbardziej się dla Ciebie liczą
 • określ wizję, jaka będzie przyświecała Twojej marce
 • sformułuj cel, do którego dążysz
 • określ grupę docelową, do której pragniesz dotrzeć ze swoim przekazem
 • sprawdź jak zachowuje się Twoja konkurencja
 • przeanalizuj kogo możesz uważać za swój autorytet
 • zaplanuj strategię marketingową dla Twojej marki
 • przygotuj sobie „elewator speech” – nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać
 • bądź konsekwentny w realizacji zaplanowanych działań
 • buduj swoją rozpoznawalność
 • docieraj do nowych odbiorców
 • dokonaj analizy SWOT swojej marki

Kto powinien zadbać o swój wizerunek?

W dzisiejszych czasach personal branding zwiększa zakres swojego obowiązywania. Budowa silnej marki osobistej odbywa się bowiem zarówno w realnej rzeczywistości, jak i świecie internetowym. Dzięki temu nie dziwi fakt, że zjawisko to staje się popularne i korzysta z niego coraz większa liczba osób. Pojawia się więc pytanie – czy personal branding jest dla wszystkich? W głównej mierze zależy to od naszego usposobienia, stawianych celów oraz tego, czym zajmujemy się w życiu. O zbudowanie swojej marki osobistej powinni zadbać chociażby: politycy, przedsiębiorcy, liderzy w swoim środowisku, przedstawiciele wolnych zawodów, managerowie, artyści, dziennikarze, pisarze, aktorzy, sportowcy, ludzie nauki czy blogerzy. Słowem te osoby, które swoją postawą pragną coś więcej przekazać innym.

Jakie korzyści przynosi personal branding?

Właściwie wykreowana marka osobista może przynieść naprawdę wiele korzyści. Wśród nich najbardziej wyróżniają się następujące kwestie:

 • zbudowanie swojej reputacji
 • metoda na wyróżnienie się wśród tłumu
 • zwiększanie wartości na rynku pracy i pozyskanie możliwości na zatrudnienie lub nawiązanie współpracy
 • to sposób na zintensyfikowanie swojej kariery
 • potwierdzenie prezentowanej przez siebie wiarygodności i profesjonalizmu
 • zwiększenie swoich wpływów i sieci kontaktów
 • pozwala poznać wielu inspirujących ludzi, motywujących do działania
 • rozwój swojej pracy oraz kariery zawodowej
 • zaufanie staje się fundamentem Twoich relacji z klientami i osobami, z którymi współpracujesz

Podsumowanie

Fundamentem wykreowania wyraźnie zaakcentowanej marki osobistej jest odszukanie osobistej cechy, bądź właściwości, która wyróżnia nas jako człowieka spośród innych przedstawicieli tego gatunku. Personal branding nie będzie miał racji bytu, jeśli będzie opierał się na jakimś klasycznym schemacie, z którego czerpie już wiele osób. Jaki więc powinien być wizerunek, który będzie promował Twoją osobę? Przede wszystkim musi być autentyczny, oryginalny, charakterystyczny, jak również przydatny dla innych. Pamiętaj o tym, gdy rozpoczniesz Tworzenie swojej osobistej marki, a z sukcesem wyróżnisz się na tle innych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *