Jak szukać utalentowanych pracowników?

Popyt na utalentowanych pracowników zawsze jest wysoki. W końcu każde przedsiębiorstwo pragnie mieć w swoim zespole najlepszych fachowców w branży – determinuje to bowiem jego rozwój, pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną oraz zwiększa szanse na osiągnięcie znaczących zysków. Jednocześnie, znalezienie takiej właśnie osoby nie należy do najprostszych zadań. Pracownik kreatywny, wykwalifikowany, utalentowany, nastawiony na rozwój, wartościowy, konkurencyjny i lojalny wobec firmy to prawdziwy skarb. Zastanawiasz się więc w jaki sposób można znaleźć pracownika, który dzięki posiadanemu talentowi poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi obowiązkami? Sprawdź poniższe porady, a odszukanie takiej osoby wśród grona kandydatów nie będzie dla Ciebie trudnością!

Pracownik utalentowany, czyli jaki?

Czasem można spotkać się z określeniem, że każdy pracownik jest utalentowany. Być może jest w tym część prawdy – w końcu każdy z nas wyróżnia się indywidualnymi cechami i umiejętnościami, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całej firmy. Jednak każdemu pracodawcy zależy na odszukaniu wybitnego pracownika, który będzie posiadał niepowtarzalną, wyjątkową cechę, niezwykle ważną z punktu widzenia działania danego przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że doniosłe znaczenie ma nie tylko sam fakt posiadania przez daną osobę jakiegoś talentu, ale przede wszystkim jego użyteczność i przydatność dla funkcjonowania firmy. Wynika więc z tego, że w jednej firmie ktoś może zostać uznany za osobę utalentowaną, natomiast z perspektywy innego przedsiębiorstwa takie określenie nie będzie mogło zostać użyte. Dlatego też powiedzieć można, że utalentowany pracownik zawsze wyróżnia się spośród całej kadry. Powodem tego może być chociażby jego wybitne uzdolnienie do wykonywania danej czynności czy też ponadprzeciętne wyniki, które udaje si mu uzyskiwać. Utalentowany pracownik posiada więc pewne specyficzne predyspozycje. Są to chociażby: sprawność w działaniu, efektywność, szybkość uczenia się, zaradność w wykorzystywaniu swoich zdolności, innowacyjność i kreatywność. Utalentowany pracownik jest również osobą niezwykle ambitną, świadomą tego, że nie wie wszystkiego i gotową do ciągłego pogłębiania swojej wiedzy – zwłaszcza w zakresie istotnym z punktu widzenia przedsiębiorstwa, w którym pracuje.

Jak spośród kandydatów wybrać utalentowanego pracownika?

W momencie pojawienia się wakatu na danym stanowisku zachodzi potrzeba przeprowadzenia procesu rekrutacji. Składa się on z wielu etapów, dlatego też warto precyzyjnie się do niego przygotować, zwłaszcza jeśli pragnie się znaleźć naprawdę utalentowanego pracownika. Pierwszym krokiem jest więc skonstruowanie wymagań wobec potencjalnego kandydata, umieszczenie ich w ogłoszeniu o pracę i opublikowanie go w ogólnie dostępnym miejscu. Późniejszy etap to napływanie aplikacji na dane stanowisko oraz wyselekcjonowanie spośród kandydatów osób, które najlepiej spełniają wymagania. Jednak określenie czy dana osoba wpisuje się w profil idealnego, utalentowanego pracownika wcale nie jest takie proste. Należy w tym celu zastosować co najmniej kilka metod, które pozwolą stwierdzić czy pracownik wyróżnia się pasją, kreatywnością, wiedzą, doświadczeniem, kwalifikacjami, referencjami i wyjątkowymi umiejętnościami. Oto najciekawsze z nich: testy inteligencji i psychologiczne, wywiady behawioralne oraz case study.

Jak dbać o utalentowanego pracownika?

Odszukanie utalentowanego pracownika można porównać z wygraną na loterii. Nagroda taka ma spory potencjał, jednak należy dołożyć wszelkich starań, aby nie została ona zaprzepaszczona i zmarnowana. Trzeba więc zadbać o to, aby możliwości pracownika były w pełni wykorzystywane, a jego umiejętności cały czas rozwijane. Pracodawca musi więc odpowiednio zadbać o swojego podwładnego. A może zrobić to na co najmniej kilka sposobów. Działania rozwojowe mogą bowiem obejmować firmy indywidualne, jak i grupowe – wszystko zależy od konkretnych potrzeb firmy. Wśród aktywności, które przynoszą wartość dodaną wyróżnia się chociażby: wsparcie w samokształceniu, dotacje finansowe na zakup materiałów do nauki, coaching, uczestnictwo w szkoleniach, kursach, warsztatach, jak również organizowanie debat, paneli dyskusyjnych oraz konferencji.

Podsumowanie

Jeśli, jako pracodawca, staniesz się tym nielicznym ze szczęśliwców i uda Ci się zatrudnić utalentowanego pracownika możesz być z tego powodu naprawdę usatysfakcjonowany. Jednocześnie musisz pamiętać, że tak naprawdę jest to dopiero pierwszy krok, jaki musisz w tej kwestii wykonać. Bowiem, aby Twój utalentowany pracownik dalej wyróżniał się taką postawą, musi wiedzieć, że ma z Twojej strony wsparcie. Musisz więc doceniać swojego podwładnego, odpowiednio motywować go do rozwoju i podejmowania nowych aktywności, jak również pomagać mu w poszerzaniu swoich kompetencji oraz umiejętności. Przy połączeniu talentu pracownika oraz Twoich racjonalnych działań możesz liczyć na odniesienie sukcesu w branży czy sektorze gospodarki, na którym funkcjonujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *