Jaki kierunek studiować, żeby mieć dobrą pracę?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji, jaką u progu swojego dorosłego życia musi podjąć młody człowiek. W znacznym stopniu determinuje ona przyszłość każdego z nas. Jest istotna zarówno w kontekście przyszłej kariery zawodowej, sytuacji materialnej, a także życia rodzinnego i osobistego. Każdy pragnie więc dokonać jak najlepszego wyboru w tej kwestii. Jednak czym się wtedy kierować? Pragmatyzmem, własnymi zainteresowaniami czy też radami znajomych czy rodziny? Najlepiej byłoby, gdyby udało się znaleźć ścieżkę kształcenia, która pozwalałaby na indywidulany rozwój, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia. Warto więc wiedzieć, jakie studia wybrać, aby zdobyta wiedza mogła zaprocentować w przyszłości. Sprawdź jaki kierunek studiować, żeby mieć dobrą pracę!

Prawo

Już od lat jest to jeden z kierunków studiów, które cieszą się największym prestiżem. Nie dziwi więc fakt, że na najlepszych uczelniach w kraju, podczas rekrutacji przypada kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Można stwierdzić, że prawo jest kierunkiem ponadczasowym, a popyt na osoby specjalizujące się w tej dziedzinie zawsze będzie utrzymywał się na wysokim poziomie.

Medycyna

Polskie społeczeństwo się starzeje. W niedalekiej przyszłości będzie więc pojawiało się jeszcze większe zapotrzebowanie na lekarzy, którzy zatroszczą się o nasze zdrowie. Chorują także ludzie młodzi, przez co duża liczba wyspecjalizowanych znawców medycyny jest naprawdę bardzo potrzebna. Popyt widoczny jest w zakresie usług medyczny – jeśli więc nie uda Ci się zostać lekarzem, pomyśl o wyborze któregoś z kierunków, dzięki któremu będziesz mógł zostać na przykład asystentem jakiegoś specjalisty. Ukończenie któregoś z kierunków medycznych to godny pochwały wyczyn, wymagający zdobycia ogromnej wiedzy i umiejętności. Jednocześnie idą za tym wysokie zarobki.

Informatyka

Realna rzeczywistość w dużym stopniu przenosi się obecnie do świata wirtualnego. Wiele spraw można załatwić przez Internet, nawet nie wychodząc z domu. Cały czas rośnie więc zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie szeroko rozumianej informatyki, która daje szerokie możliwości zawodowego rozwoju. Po studiach na takim kierunku można objąć jedno z wielu dobrze płatnych stanowisk w branży IT, chociażby takich jak: programista, architekt stron internetowych, administrator systemów komputerowych czy webmaster. Branża ta cały czas się rozwija, dlatego też minie wiele czasu zanim na rynku informatycznym zacznie brakować wolnych miejsc pracy.

Finanse

Współczesne społeczeństwa i gospodarki państwowe oparte są na sile pieniądza, bez którego po prostu nie mogą funkcjonować. Popyt na finansistów jest więc cały czas bardzo wysoki. W końcu praktycznie każda firma musi mieć dział finansowy, który w zależności od wielkości przedsiębiorstwa może liczyć od kilku do nawet kilkunastu osób. Jeśli chce się zdobyć w przyszłości stabilną posadę, która przyniesie duże korzyści finansowe warto rozważyć studiowanie któregoś z kierunków związanych z szeroko pojętymi finansami, bankowością, rachunkowością i analityką.

Automatyka i robotyka

Doskonale widać, że obecnie najbardziej rozchwytywani na rynku pracy są absolwenci, którzy ukończyli studia techniczne. Dużą popularnością cieszy się chociażby kierunek taki jak automatyka i robotyka. To jeden z nowocześniejszych i najbardziej rozwojowych obszarów kształcenia – zainteresować może zwłaszcza osoby, które ciekawią się kwestiami informatycznymi oraz nowoczesnymi technologiami, jakie można zaobserwować w otaczającym nas świecie.

Jakie jeszcze kierunki warto studiować?

Jeśli Twoim celem jest znalezienie dobrej pracy, która przyniesie Ci nie tylko satysfakcję, ale również stabilność finansową, powinieneś rozważyć aplikację na któryś z wymienionych poniżej kierunków studiów:

 • transport
 • logistyka
 • kierunki inżynieryjne
 • orientalne kierunki filologiczne
 • kierunek lekarsko-dentystyczny
 • energetyka i odnawialne źródła energii
 • matematyka
 • ekonomia
 • elektrotechnika
 • telekomunikacja
 • farmacja
 • inżynieria biomedyczna
 • marketing i zarządzanie
 • budownictwo
 • ekonometria
 • górnictwo i geologia
 • dietetyka
 • technologia żywienia
 • ochrona środowiska
 • urbanistyka i architektura
 • praca socjalna – opiekun osób starszych

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu studia gwarantowały pewność znalezienia zatrudnienia, i to w szybkim czasie po uzyskaniu dyplomu ukończenia wyższej uczelni. Teraz ich prestiż nieco się obniżył. Stały się one standardem, bez którego nawet nie warto pokazywać się na rynku pracy. Coraz bardziej doceniana jest rola doświadczenia, dlatego też coraz więcej młodych ludzi szuka swojej pierwszej pracy będąc jeszcze na studiach. Jednak są pewne kierunki studiów, które nawet teraz pozwalają bez trudu znaleźć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. Warto więc zapamiętać je podejmując tę przynoszącą dalekosiężne skutki decyzję. Rekrutując się na studia dobrze jest pamiętać również, aby wybierać wśród najlepszych uczelni, które przyniosą zdobytemu wykształceniu dodatkowy prestiż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *