Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Okulary przeciwsłoneczne to jeden z najważniejszych elementów naszego wakacyjnego ekwipunku. Muszą być odpowiednio dobrane, a także dobrej jakości – tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie tylko świetnie wyglądają, ale również chronią nasze oczy przed promieniami UV. Szczególnie ważne są okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Oczy maluchów są bowiem wyjątkowo wrażliwe i narażone na działanie słońca.

Dziecięce oczy nieustannie się rozwijają, a co za tym idzie – nie są przystosowane do działania mocnego słońca. Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy się z maluchami na spacer w słoneczne dni czy też na wakacje w ciepłe kraje. Nadmierna ekspozycja na słońce wymaga ochrony nie tylko delikatnej skóry maluchów, ale również ich oczy. Warto mieć świadomość, że w przypadku małych dzieci soczewki w oczach są niemal przezroczyste, co sprawia, że promieniowanie działa na nie jeszcze bardziej szkodliwie niż w przypadku osób dorosłych.

Zapomnij o tanich okularach ze straganów

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci możemy kupić w wielu marketach czy na straganach. Szczególnie w wielu wakacyjnych, nadmorskich miejscowościach możemy znaleźć całe mnóstwo okularów przeciwsłonecznych dla młodszych i starszych dzieci. Są one bardzo ładne i estetyczne, często kolorowe i ozdobione bohaterami ulubionych bajek. Poza wyglądem nie oferują one jednak nic więcej. Najczęściej wykonane są ze słabej jakości materiałów, które mogą wydzielać toksyczne substancje. Dotyczy to w szczególności taniej chińszczyzny.

Tanie okulary przeciwsłoneczne nie posiadają, wbrew nazwie, żadnej ochrony przeciwko promieniowaniu UV. Nawet te produkty, które mają stosowne nalepki na szybkach, nie są bezpieczne. Słabej jakości okulary posiadają jedynie przyciemniane szkła bez żadnego filtra. Dla dzieci są one o wiele bardziej szkodliwe niż nienoszenie okularów. Gdy dziecko założy okularki z przyciemnianymi szybkami, jego źrenica mocno się rozszerza, a co za tym idzie – więcej szkodliwego promieniowania wpada do oka. Uszkodzenia mogą być bardzo poważne i spowodować, że oczy już nigdy później nie wrócą do pełnej sprawności. Nawet, jeśli kolorowe okulary na straganach bardzo kuszą zarówno nas, jak i nasze pociechy, najlepiej zrezygnować z ich zakupu. Sprawdź ofertę UvKids

Szkła z filtrem UV

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych dla dzieci musimy pamiętać, że jest to nie tylko modny gadżet, ale przede wszystkim solidna ochrona przed promieniami UVA i UVB. Szkła dziecięcych okularów powinny być wyposażone w filtr 400UV, co oznacza, że w stu procentach zatrzymuje szkodliwe promieniowanie. Jeśli interesuje nas konkretny model okularów, warto sprawdzić, czy posiadają one wskazany filtr i czy producent posiada wszelkie atesty i certyfikaty z tym związane. Niestety, wiele produktów zawiera jedynie niepotwierdzone informacje. Rodzice powinni więc być uważni.

Szkła w okularach przeciwsłonecznych powinny być nie tylko wyposażone w filtr UV, ale również wykonane z trwałych i wytrzymałych okularów. Nie zapominajmy, że maluchy raczej nie uważają podczas zabawy na słońcu. Okulary są więc narażone na uderzenia, pęknięcia czy inne uszkodzenia. Warto wybierać szkła wykonane z takiego tworzywa, które w przypadku pęknięcia nie rozsypie się na drobne kawałki i nie będzie zagrożeniem dla oczu dziecka. Jeśli decydujemy się na szkła, które będą wyjmowane, powinny one wyjmować się na zewnątrz. To również ma na celu zwiększenie ochrony dziecięcych oczu. Warto również zwracać uwagę na klasę optyczną okularów. Dziecięce okulary przeciwsłoneczne powinny mieć klasę optyczną 1, co oznacza, że szkła nie będą zniekształcały obrazu.

Dopasowane i bezpieczne oprawki

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, powinniśmy również zwrócić uwagę na oprawki. Muszą być one wykonane z solidnego, trwałego i bezpiecznego tworzywa. Materiał, z jakiego zrobione są oprawki nie może uwalniać żadnych toksycznych czy szkodliwych substancji. Małe dzieci lubią bowiem wszystko, co mają w zasięgu ręki, brać do buzi. Trzeba więc myśleć zapobiegawczo, bo okulary również mogą tam trafić. Oprawki okularów muszą być idealnie dopasowane do dziecięcej główki i twarzy. Najlepiej więc kupować je w stacjonarnych salonach optycznych czy sklepach. Wtedy możemy bowiem przymierzyć kilka czy kilkanaście modeli i sprawdzić, które najlepiej leżą i w których maluch najlepiej się czuje. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, mogą być okulary z opaską wokół głowy. Można je bezpiecznie założyć i zdjąć, a w trakcie noszenia będą one cały czas w tym samym miejscu. Nie spadną nawet w trakcie bardzo intensywnej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *