Czy warto przygotować CV w formie ikonografiki?

CV w formie ikonografiki

Infografika w ostatnich latach jest bardzo popularnym sposobem na zobrazowanie dawki informacji, którą chcemy przekazać. Infografika jest z reguły przejrzysta, prosta i kolorowa. Przyciąga uwagę czytelnika, podana jest w bardzo przystępnej formie. W sieci możemy znaleźć oferty firm, które oferują przygotowanie CV w formie infografiki.

Infografika to z pewnością świetny sposób, aby się wyróżnić na tle konkurentów, ubiegających się o to samo stanowisko. Tworząc swój życiorys w tej formie, znacznie zwiększysz szansę, że rekruter dokładnie przeanalizuje Twoją aplikację. Możemy śmiało stwierdzić, że tego rodzaju CV to bardzo dobry pomysł (jeżeli jest umiejętnie wykonane).

Treść jest najważniejsza

Samo przygotowanie CV w formie ikonografiki nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Najważniejsza wciąż pozostaje merytoryczna treść. Ikonografika ma za zadanie jedynie wspierać przekaz poprzez wyróżniającą się szatę graficzną. Pewnik jest jeden, nawet najlepsza infografika, która nie będzie zawierać wartościowej treści, nie zagwarantuje nam rozmowy kwalifikacyjnej. Chociaż ikonografika może przykuć uwagę rekrutera, to podczas analizy profilu kandydata, czynnikiem decydującym będą posiadane umiejętności, wykształcenie i kwalifikacje.

Jak rekruterzy podchodzą do tej kwestii?

Większość polskich rekruterów można uznać za konserwatystów. Do wielu nowinek technologicznych podchodzą z dużym dystansem. Wciąż wymagają listów motywacyjnych. Z jakiego powodu? Gdyż zawsze ich wymagali. Część z nich wciąż nie wykorzystuje możliwości, jakie daje nam wciąż rozwijająca się technologia.

Na szczęście w ostatnich lat, coraz więcej rekruterów się przekonuje do platform typu Linkedin czy Goldenline, co w przeszłości nie było takie oczywiste.

Wciąż liczba osób korzystających z CV w formie ikonografik to jedynie mały procent. Jest to Twoja szansa, aby stać się innowatorem. Jeżeli Twoją aplikację będzie analizować rekuter konserwatysta, niekoniecznie może przypaść mu do gustu. Chociaż jeżeli będzie nasycona wartościową treścią, to zostanie uznane jako ładne, innowacyjne opakowanie informacji o Twoich umiejętnościach, doświadczeniu, wykształceniu itp.

Warto jednak zaznaczyć, że działy HR, wypierają już rekruterów konserwatystów. Z całą pewnością można stwierdzić, że CV w formie infografiki, jeżeli posiada odpowiednią treść, to znakomity pomysł i warto wdrożyć go w życie!

Jak stworzyć CV w formie ikonografiki?

Mamy dwie możliwości, skorzystamy z Rezumey, który daje nam możliwość importu danych z Facebooka lub Linkedin, tworząc schemat graficzny.

Druga możliwość to samodzielna budowa życiorysu, przy pomocy narzędzi takich jak: Enhancv czy Sumry. Poniżej kilka porad, na co zwrócić uwagę konstruując CV w formie ikonografiki:

  1. Opisz swoją historię. Popularnym rozwiązaniem jest oś czasu, na której zamieszcza się kolejne etapy kariery i wykształcenia. Pamiętaj, aby dostosować swoją historię do branży, w której aplikujesz.
  2. Struktura. Zaplanuj ułożenie kolejnych elementów swojego CV.
  3. Jasność i czytelność. Postaraj się, aby ikonografika była jasna i czytelna. Dobierz odpowiedni kolor, który nie będzie zbyt jaskrawy, męcząc oczy. Najbardziej popularnym kolorem jest niebieski.
  4. Wezwanie do działania. Wyróżnij element, w którym zawrzesz swoje dane kontaktowe i portfolio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *