Wywiad behawioralny w procesie rekrutacji

Jednym ze sposobów wieloaspektowego poznania danej osoby jest wywiad behawioralny. Sprawdź na czym polega i dlaczego wykorzystanie go w procesie rekrutacyjnym jest tak ważne!

Zmiany zachodzące w naszym otoczeniu zauważa obecnie każdy z nas. Wkraczają one w różne sfery życia niejednokrotnie je unowocześniając i ulepszając. Pewne nowinki pojawiają się także w zakresie procesu rekrutacyjnego, który ma na celu znalezienie idealnego pracownika. Pracodawcy podwyższają teraz swoje wymagania, muszą więc stosować bardziej zaawansowane metody selekcji kandydatów aplikujących na dane stanowisko. Jednym ze sposobów wieloaspektowego poznania danej osoby jest wywiad behawioralny. Sprawdź na czym polega i dlaczego wykorzystanie go w procesie rekrutacyjnym jest tak ważne!

Czym jest wywiad behawioralny w procesie rekrutacji?

Wywiad behawioralny pozwala osobie rekrutującej ocenić zachowania kandydata na dane stanowisko. Weryfikacja taka opiera się na swego rodzaju wspomnieniach, jakie taka osoba posiada w związku ze swoją poprzednią pracą. Na podstawie konkretnych przykładów ze swojego życia zawodowego można zaprezentować swoją wiedzę, doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności oraz mocne i słabe strony. Opisując szczegółowo daną sytuację można zaprezentować swoje największe sukcesy, szczerze przyznać się do porażek i w razie potrzeby zweryfikować poprawność swojego zachowania i krytycznie wskazać inne sposoby zachowania się w danej sytuacji. Wyróżnione zostały dwa podstawowe modele przeprowadzenia wywiadu behawioralnego. Pierwszy z nich to model STAR. W takim przypadku rekruter pyta o konkretną sytuację, działania jakie zostały wtedy podjęte oraz prosi o ocenę swojego zachowania przez kandydata. Drugi model opiera się na konstrukcji lejka, bowiem rozpoczyna się od pytań otwartych, a następnie padają pytania doprecyzowujące, które uszczegóławiają daną sytuację i pozwalają poznać ją nieco bardziej konkretnie, mogą paść również pytania określane jako zamknięte. Wyróżnikiem wywiadu behawioralnego jest to, że sprawdzi się on jedynie u osób, które posiadają już jakieś doświadczenie zawodowe i na jego podstawie mogą odpowiedzieć na pytania stawiane przez osobę przeprowadzającą rekrutację. Nie może być natomiast zastosowany w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i nie posiadają doświadczenia z pracy na innych stanowiskach.

Jakie pytania mogą pojawić się podczas wywiadu behawioralnego?

Podczas rozmowy rekrutacyjnej w formie wywiadu behawioralnego może paść kilka charakterystycznych pytań. Dotyczą one przede wszystkim ważnych wydarzeń z przyszłości zawodowej danej osoby i mogą mieć wpływ na osiąganie przez daną osobę lepszych efektów swojej pracy. Warto wcześniej poznać je i przygotować na nie wstępną odpowiedź – pozwoli to czuć się pewniej podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą. Oto niektóre z pytań tego rodzaju:

 • Jaki projekt realizowany w Twojej poprzedniej pracy najbardziej zapadł Ci w pamięć? Czy okazał się sukcesem, czy też podczas jego realizacji mierzyłeś się z jakimiś trudnościami i przeciwnościami?
 • Jak opisałbyś sytuację, w której nie dogadywałeś się ze swoimi współpracownikami? Jak rozwiązaliście konflikty panujące w zespole?
 • Czy mógłbyś opisać jak układały się Twoje stosunki z szefem?
 • Podaj przykład Twojego najlepszego, najbardziej kreatywnego pomysłu? Co, według Ciebie, świadczy o jego oryginalności?
 • Jaka decyzja, jaką podjąłeś w dotychczasowej karierze zawodowej, była dla Ciebie najtrudniejsza do podjęcia?
 • Jaką rolę podejmujesz zwykle, gdy musisz pracować w zespole?
 • Czy miałeś kiedyś dni, w których pracy było tak dużo, że nie wiedziałeś od czego rozpocząć? W jaki sposób sobie z tym poradziłeś?
 • Która z sytuacji, w jakiej dotychczas uczestniczyłeś, była dla Ciebie najbardziej stresująca? Poradziłeś sobie z silnymi emocjami, czy uległeś im?
 • Opowiedz mi o sytuacji, kiedy decyzja, którą podjąłeś okazała się błędna i przyniosła straty całemu zespołowi – jak się wtedy zachowywałeś?
 • Jak wspominasz sytuację, kiedy Twoja praca została doceniona przez Twoich zwierzchników?
 • Czy mógłbyś opisać sytuację, w której byłeś zmuszony do zadecydowania w danej kwestii, mimo, że nie miałeś wystarczającej liczby informacji?
 • Czy w Twojej poprzedniej pracy często występowały konflikty? W jakiej roli wtedy występowałeś?
 • Proszę opowiedzieć o sytuacji, która wymagała od Ciebie natychmiastowego podjęcia decyzji – czy okazała się ona trafna czy chybiona?
 • Czy byłeś kiedyś w sytuacji, w której musiałeś przekonać kogoś do swojej koncepcji czy pomysłu? Jakich argumentów wtedy używałeś?
 • Proszę opisać swoją najważniejszą kompetencję zawodową i przykłady, w których wskażesz kiedy udało Ci się ją wykorzystać.

Podsumowanie

Rozmowa kwalifikacyjna może obecnie przybierać naprawdę różne formy. Także w jej przebiegu zauważalne są znaki czasu i nowoczesności. Warto więc na bieżąco śledzić te zmiany. Pozwoli to jeszcze lepiej przygotować się do procesu rekrutacyjnego, który dla wielu osób jest naprawdę stresującym przeżyciem. Dobrze jest zwrócić uwagę również na formę wywiadu behawioralnego, ponieważ staje się on coraz popularniejszym elementem spotkania osoby szukającej pracownika z kandydatem na dane stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *